20.5 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertEchipa noastră de handbal va juca vineri seara finala Cupei României

Echipa noastră de handbal va juca vineri seara finala Cupei României

Nimeni nu dădea vreo şansă Energiei la Cupa României. Şi totuşi, gorjenii antrenaţi de Liviu Andrieş au furnizat marea surpriză şi u reuşit să trimită acasă vicecampioana ţării şi ocupanta locului trei. Adică, Energia care a terminat sezonul pe locul 7 a reuşit să umilească echipele care au terminat pe podium în Liga Naţională, HC Odorhei şi Bucovina Suceava. Cine putea anticipa o asemenea nebunie?

Mai mult, Energia este ca şi calificată în cupele europene, aşa că obiectivul nu este ratat! Acum urmează examenul cel mai important, în această seară de vineri de la ora 20.00 la Severin, gorjenii vor juca cu trofeul pe masă. Misiunea în prima fază a fost atinsă, Energia poate să câştige chiar Cupa României, însă şi dacă pierd târgujienii sunt învingători. Oricum, este cea mai mare performanţă obţinută de gorjeni până acum în această competiţie care până ieri seară ne era interzisă.

Seară minunată

Handbaliştii lui Liviu Andrieş au început perfect meciul de joi seara de la Severin contra moldovenilor de la Bucovina Suceava. Având în portarul Florin Dragomir un înger păzitor, nouă intervenţii cosemnate în primele 30 de minute, dar şi cu un Păiuş dezlănţuit în atac autor a cinci goluri, gorjenii au câştigat clar prima repriză a meciului de joi. Practic, oltenii au condus de la bun început ostilităţile pe tabelă 2-0 în minutul 3 sau 4-2 în minutul 5. De acolo a început nebunia, gorjenii au jucat perfect, au dominat tactic meciul şi asta s-a văzut pe tabelă. Energia a pus gol după gol pe tabelă şi s-a distanţat de adversar. S-a ajuns la trei goluri, 8-5, după care 11-6 sau 16-8, pentru ca la pauză să fie 18-12.
    După pauză, oltenii trebuiau să conserve avansul de pe tabelă şi exact asta au făcut. Au jucat cu mult tact sau mai exact cu cap şi au reuşit minunea. Gorjenii i-au anihilat perfect pe moldoveni, iar aceştia nu au putut să revină în joc. S-a menţinut avansul de 6-8 goluri, aşa că pe final Andrieş şi-a permis să introducă în teren cir şi rezervele. S-a terminat 33-25, rezultat care duce Energia în finala Cupei României. O adevărată minune.

„Băieţii au fost foarte motivaţi şi asta s-a văzut. Sunt extrem de fericit, nici nu-mi găsesc cuvintele. Acum obiectivul nu l-am îndeplinit, de ce nu, hai să câştigăm şi Cupa României. Am făcut o competiţie minunată”, Gore Popescu, preşedinte Energia.