AcasăNews AlertEgal chinuit!

Egal chinuit!

Pandurii: Gliwa – Ungurușan, Cordoș, Vasiljevic, Momcilovic – Elton, Anton (46 Eric) – Buleică (46 Nicoară), Nistor, Răduț – Matulevicius. Antrenor: Edward Iordănescu

Astra: Lung – Rus, Găman, Yahaya, J. Morais- Seto, Florescu – D. Spătaru, Budescu (42 Enache), Chițu (46 Kouadja) – Fatai (65 Sebai). Antrenor: Dorinel Munteanu

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Mircea Grigoroiu, Florin Păunescu. Adiționali: Marian Balaci, Iulian Călin. Rezervă: Gero Szabo

Cartonașe galbene: Kouadja (75)

Cartonaș roșu: Spătaru (22)

Stadion Municipal, Târgu-Jiu, spectatori: 1500

Astra este ca o bestie neagră pentru Pandurii. Și joi seara gorjenii nu au reușit să oprească rezultatele negative din meciurile cu Astra, târgujienii cedând deși au avut mai bine de o oră de superioritate numerică. Oltenii aveau nevoie de toate cele trei puncte din meciul de cu Astra, dar s-au ales cu un singur punct…

Chin!

Prima parte a fost echilibrată, asta chiar dacă din minutul 22 oaspeții au jucat în inferioritate numerică după ce Dan Spătaru a fost eliminat pentru o intrare dură la Elton. Gorjenii nu au excelat în ofensivă în primele 45 de minute, au atacat static și fără a periclita poarta lui Silviu Lung. După o repriză slabă, la pauză scorul era alb, 0-0. Actul secund a început cu schimbări în echipă, Eric și Nicoară intrând în locul lui Buleică și Anton. Târgujienii nu au excelat prea mult în atac, însă și-au creat mai multe ocazii la poarta lui Lung. În minutul 68 a picat și golul, Eric a centrat din lovitură liberă, iar Cordoș cu capul din 6 metri a deviat mingea în poartă. La 1-0 și cu om în plus era greu ca oltenii să piardă, așa că Iordănescu a dictat prudență. Cu toate astea, Roman a fost de două ori aproape de gol, dar nu a trimis balonul în poarta lui Lung. Și cu patru minute înainte de final a picat golul, dar în poarta lui Gliwa, japonezul Seto șutând de la 18 metri în vinclul porții gorjene. La 1-1, oltenii au încercat, dar nu au reușit să mai marcheze și să-și adjudece victoria.

Urmează Oțelul!

Pentru gorjeni campionatul nu se oprește. Chiar în cea de-a doua zi de Paște, Pandurii are programat meci în campionat la Galați contra Oțelului. „Sigur va fi un meci interesant. Oțelul își joacă una din ultimele șanse de a rămâne în prima divizie, așa că este un meci de totul sau nimic pentru ei. Va fi un meci greu, însă noi mergem să câștigăm”, a declarat președintele pandurilor, Eugen Pârvulescu. Așadar, târgujienii vor fi plecați de acasă în zilele de Paște, ceea ce pare să fi devenit o tradiție. „Și anul trecut am fost plecați în Moldova, anul acesta avem meci la Galați. Familiile s-au obișnuit să facă aceste sărbători fără noi”, a mai punctat Eugen Pârvulescu.

Își deschid magazin în Mall

Vineri, înainte de Paște, cei de la Pandurii vor inaugura un nou magazin destinat suporterilor unde se vor comercializa produse cu însemnele grupării gorjene. Locația aleasă este în mall, inaugurarea fiind programată pentru ziua de vineri, 10 aprilie de la ora 16:00. La deschiderea micuțului magazin vor participa și jucători, Eric fiind principala atracție pentru fani.