AcasăNews AlertEgal cu iz de eşec !

Egal cu iz de eşec !

Pandurii: Mingote – Rusu (46 Pleaşcă), Viera, Rusu, A. Vlad – Voiculeţ, Nistor, Cristea – Karim (46 Răduţ), Lemnaru, Maxim (77 Băcilă). Antrenor: Petre Grigoraş

FC Severin: Marinescu, Buleică, Moutinho, Mitic, Golic, Durimel, Giurgiu (77 Kader), Dandea, Zaharia, Vancea, Arnăutu (57 Neacşa). Antrenor: Nicolo Napoli

Au arbitrat: Marius Avram, Mircea Orbuleţ, Eduard Ungureanu. Rezervă: Cătălin Găman

Observatori: Cornel Sorescu şi Alexandru Popescu

Cartonaşe galbene: Rusu (10) / Giurgiu (43), Moutinho (77), Barry Kader (80)

Spectatori: 2.500

Cu patru schimbări făcute în primul 11 faţă de meciul cu Dinamo din Cupa României, Pandurii a abordat doar cu gândul la victorie meciul cu codaşa FC Severin. Doar un succes ar mai fi adus puţin suflu echipei lui Grig. Grijile antrenorului gorjenilor sunt întemeiate, jocul echipei sale scârţâie. Pandurii nu mai joacă la fel de bine ca în debutul campionatului, pe alocuri se chinuie, iar acesta e un semnal de alarmă. Echipa lui Grig pare obosită de vreo trei etape, nu mai reuşeşte să aibă aceeaşi posesie, aceeaşi luciditate şi determinare. Parcă trupa lui Grig a obosit. Nu mai joacă nimic, totul e haotic, iar Grigoraş trebuie să facă ceva.

De nerecunoscut

Pandurii a început bine meciul cu posesie în jumătatea adversă. Prima ocazie au avut-o elevii lui Grigoraş, şut al lui Nistor dar scos de Marinescu. După aceea jocul s-a echilibrat, şi din minutul 10 încolo oaspeţii au trecut pupitrul ocaziilor. Vancea a şutat de la 20 de metri, dar balonul a ocolit poarta lui Mingote. Seria ocaziilor a continuat cu Moutinho şi Buleică în prim plan, dar şuturile severinenilor au trecut pe lângă buturule lui Mingote. În plin elan ofensiv al oaspeţilor, gazdele au dat lovitura, Cristea marcând din careu cu un şut plasat. Era minutul 19 şi totul părea în regulă. Dar nu a fost chiar aşa. Pandurii şi-a făcut viaţa singură grea, nu a avut forţa să închidă meciul la ocazia lui Cristea care din careu a tras în portarul Marinescu. Pe final de repriză, oaspeţii au dat lovitura prin Zaharia care a trimis din unghi la colţul lung pentru 1-1, scorul pauzei. După odihnă, târgujienii au intrat mai montaţi, mai determinaţi, iar Viera putea marca în minutul 47 când fundaşul pandurilor a reluat puţin pe lângă cu capul. Acelaşi jucător a reuşit să marcheze în minutul 60, atunci când a reluat cu capul centrarea lui Cristea. Gorjenii puteau marca din nou, dar Lemnaru nu a închis meciul când a scăpat spre poarta lui Marinescu. Şi când se mergea către o victorie chinuită, gorjenii şi-au dat din nou cu stângul în dreptul, Zaharia marcând în minutul 83 cu un şut la vinclu de la 16 metri. S-a terminat egal, 2-2, rezultat care trebuie să fie băgat rapid în seamă pentru că nu e normal ca o echipă de locul 2 să nu bată ultima clasată. Un egal cât un eşec.

„Cea mai urâtă saptămână a mea la Târgu Jiu, sunt 3 jocuri pierdute consecutiv, suntem pe topogan. Egalul de astăzi eu îl trec la eșecuri. Nu aveam voie să nu câștigăm, am făcut multe greșeli neforțate, nu știu ce se întâmplă cu echipa. O să am o discuție sinceră și corectă cu jucătorii, iar dacă este cazul o să și plec. E un moment foarte greu, deocamdată nu am soluții” Petre Grigoraș, antrenor Pandurii