15.1 C
miercuri, mai 1, 2024
    AcasăNews AlertEgal cu iz de eşec

Egal cu iz de eşec

Gorjenii nu au fost în stare să treacă de o echipă care o repriză a avut om în minus

Astra: Lung – Queiros, Găman, Oros, J. Morais – Seto, Boldrin – Boudjema (74 Florea), Teixeira, De Amorim (55 Lovin) – Alibec (86 Niculae). Antrenor: Marius Şumudică

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Vasco, Vasiljevic, Grecu – Ropotan (46 Wellington), Răuţă (80 Droppa) – Antal (57 Ciucur), Nistor, Răduţ – Hora. Antrenor: Edward Iordănescu

Au arbitrat: Sebastian Colţescu, Daniel Mitruţi, Adrian Ghinguleac.

Stadion: Marin Anastasovici, spectatori: 2000

Pandurii a jucat slab la Giurgiu. Gorjenii puteau câştiga trei puncte acolo, puteau intra în lupta la titlu, dar din păcate având şi om în plus oltenii nu au ştiut să gestioneze un moment favorabil. Meciul în sine a fost unul slab, gorjenii au avut ocazii, dar nu au ştiut să trimită mingea în poartă.

sport-01-6

Echilibru…

Miza mare a meciului de la Giurgiu şi-a pus amprenta asupra jocului în primele 15 minute. Gorjenii s-au apărat, gazdele de la Astra au împins liniile în jumătatea adversă, însă fără a aduce pericol la poarta lui Stanca. Până prin minutul 25, cei de la Astra au fost parcă mai insistenţi, au pasat mai mult, dar totul se rupea undeva la 20-25 de metri de buturile lui Stanca. După un meci bun cu Dinamo, Astra parcă a fost o altă echipă contra pandurilor. Gorjenii au încercat mai mult în faţa porţii, au fost mult mai buni după minutul 25. Prima acţiune periculoasă a meciului a venit în minutul 14, la prima intrare în careu, gorjenii au fost aproape de gol, şutul lui Nistor de la 12 metri a fost scos cu greu de Lung. După minutul 25 pe teren a fost o singură echipă, Pandurii. Trupa oaspete a pus stăpânire pe joc, mijlocaşii au început să ţină mai mult de minge, au pasat între ei, iar atunci când a fost nevoie au recuperat multe baloane în partea neutră de teren. În minutul 28, Răduţ a şutat de la 8 metri lateral dreapta, dar mingea a trecut prin faţa porţii. Apoi, Antal a şutat la colţul lung din stânga, dar Lung a scos mingea, pentru ca după trei minute acelaşi Antal să tragă din dreapta, dar Lung a avut o intervenţie foarte bună. efectiv, Lung a fost cel mai bun jucător al Astrei, iar asta spune multe despre cum a jucat echipa gazdă. Ultima acţiune a primei părţi a aparţinut lui Răduţ, acesta şutând de la 14 metri la o palmă de vinclul porţii. În minutul 42, centralul Sebastian Colţescu i-a acordat al doilea galben lui Teixeira, aşa că pentru o repriză gorjenii urmau să joace cu un om în plus.

Nu au spart defensiva

La pauză, Edi Iordănescu a mutat. L-a scos pe Ropotan, mijlocaş la închidere care avea cartonaş galben şi era expus la eliminare, şi l-a introdus în teren pe atacantul Wellington. Totul pe atac, aşa cum spunea chiar Edi Iordănescu înainte de meci că egalul nu ajută prea mult echipa olteană. Şi, gorjenii s-au pus să atace. Mai întâi Antal a trimis balonul în bara transversală în minutul 52, apoi Wellington scăpat singur cu portarul advers a şutat din 8 metri pe lângă poartă. Uriaşă ocazie în minutul 54, însă şi o dovadă a faptului că acest atacant. Ciucur a fost blocat de Oros, iar apoi acelaşi Oros a respins mingea spore propria poartă, dar balonul a ocolit poarta. Gorjenii nu se regăseau, nu reuşeau să spargă defensiva adversă, cei de la Astra apărându-se cu spor. Nu s-a reuşit nimic, iar la final s-a consemnat scorul de 0-0, unul nefavorabil oltenilor.

„E greu să joci împotriva unei echipe care se apără. Puteam obţine mai mult, îmi pare rău”, Mihai Răduţ, mijlocaş Pandurii