AcasăNews AlertEnergia, din eşec în eşec

Energia, din eşec în eşec

Gorjenii sunt în luna de groază: au patru eşecuri la rând în campionat iar şansele la playoff sunt din ce în ce mai mici

Trupa lui Slobodan Nikolic este echipa contrastelor. Târgujienii au început bine sezonul de toamnă, dar îl încheie dezastruos. Când toată lumea se aştepta la obiective măreţe, oltenii au dat-o în bară şi au pierdut patru partide la rând din care trei pe teren propriu. Aceste eşecuri scot Energia din cursa spre play-off, obiectiv impus de conducere la începutul campionatului pentru sezonul regulat. Trist este şi faptul că echipa lui Slobodan Nikolic nu mai joacă nimic, perioada de criză fiind totală atât din punct de vedere al rezultatelor cât şi al prestaţiei din teren.

Joc slab….

Derby-ul pentru playoff a fost pierdut. Este un nou eşec al Energiei împotriva principalelor contracandidate la accederea în playoff. Am pierdut cu Craiova, acum cu Piteşti, iar dureros e că ambele partide au fost pe teren propriu. Dar până la vremea când se trage linia şi se adună mai este această perioadă de meciuri în care Energia şchioapătă evident. Sunt patru eşecuri la rând, cea mai neagră perioadă din istoria echipei târgujiene, iar Slobodan Nikolic nu mai ştie ce să facă pentru a redresa corabia care ia apă neîncetat. Cu Piteşziul am jucat bine în primul sfert pe care l-am şi câştigat, apoi am cedat următorul sfert categoric după care iarăşi am câştigat sfertul trei şi am reintrat în partidă. Dar, pe final oltenii s-au pierdut cu firea, au uitat să joace ca o echipă devenind extrem de vulnerabili. Energia a pierdut cu Piteştiul şi şi-a îngreunat singură existenţa în acest sezon. După o astfel de perioadă de patru eşecuri la rând din care trei acasă, Slobodan Nikolic e foc şi pară. Caută disperat răspunsuri la întrebări, dar nu găseşte explicaţia acestei căderi. „În toate cele trei meciuri disputate acasă şi pierdute am jucat bine în primul sfert. Sunt sigur că jucătorii nu s-au relaxat, dar ceva s-a întâmplat şi nu ştiu ce… Jucătorii s-au speriat. De la scorul de 60-66, din zece atacuri cinci le-am pierdut prosteşte, s-au pierdut 5-6 mingi aiurea, Piteştiul a venit pe contraatac şi a înscris. Am primit 84 de puncte, multe pe contraatac, dar nu cred că aceasta este diferenţa reală, cea de nouă puncte, dar ei s-au detaşat pe greşelile noastre. Este o problemă pentru Energia, care a pierdut de trei ori la rând acasă. Nu se pune problema ca jucătorii să fi fost obosiţi sau să nu fie motivaţi. Au fost speriaţi, timoraţi…”, a mai spus Nikolic.

Vinovaţii fără vină

Întrebat ce se întâmplă la echipă şi cine e vinovat pentru această perioadă proastă, Nikolic dă din umeri şi vede chiar o conspiraţie împotriva sa. „Eu pot să spun că nu este vina mea pentru că, dacă privim primele 10 meciuri din acest sezon, am avut scorul de 7-3, aveam totul în favoarea noastră, însă ce a urmat, nu pot să înţeleg. E ca şi cum mi-aş fi văzut acum jucătorii prima dată. Poate, spun poate, să fie şi un sabotaj împotriva mea. Nu ştiu din partea cui, nici dacă e într-adevăr un sabotaj. Jucătorii şi-au pierdut la un moment dat concentrarea. Am discutat trei zile despre apărare. Am zis să nu facem apărare dublă la fundaşi şi, dacă ne vom uita pe casetă, vom vedea de cel patru ori făcând apărare dublă la fundaşi. Ne-am desprins din nou, ca la meciul cu Craiova, la zece puncte, dar în ultimele cinci minute Piteştiul a marcat 20 de puncte”, a mai adăugat Nikolic după meci.

Rămân în cărţi pentru play-off?

Energia putea fi mult mai sus în clasament dacă elevii lui Nikolic erau atenţi şi ar fi câştigat meciurile care trebuiau câştigate contra echipelor cel puţin de acelaşi calibru. Dar, chiar şi în aceste condiţii, Nikolic face rapid un calcul. „Avem şanse în continuare la play-off. Am mai spus-o, e un campionat nebun. Avem un bilanţ de 7-7 şi cu o victorie la Dinamo putem încheia cu 8-7. Nu e un bilanţ bun, am pierdut acasă cu Craiova şi Piteşti, concurente directe pentru un loc în play-off, dar sunt sigur că această echipă poate bate şi Craiova şi Piteştiul în deplasare. Trebuie să avem o analiză bună şi vom vedea ce se va întâmpla odată cu meciul cu Sibiul din prima etapă, când vom trebui să schimbăm ceva”, a mai declarat Nikolic.