Gorjenii sunt victime sigure în deplasare, un nou meci, un nou eșec!

Poli: Daskalovski, Vîlceanu – Chikovani (11), Grigoraș (10), Timofte (1), Fenici (7), Lasica (1), Ștefan (1), Păiuș, Pejovic, Halcă, Santeiu, Leordean, Szentpeteri. Antrenor: Pero Milosevic.

Energia: Șelaru, Țenghea – Chiruț (3), Țuțu (11), Mănescu (4), Nistor (3), Bejenariu (5), Tîrzioru (2), Șoldănescu, Stoica, Iancu, Acatrinei, Giotoiu, Dediu, Păunică. Antrenor: Bozo Rudic.

Sala „Constantin Jude”, Timișoara

Handbaliștii de la Energia pot fi etichetați drept excursioniști. Unii dintre ei încearcă să joace și handbal, dar nu le prea iasă, așa că ne așteptăm ca peste puțin timp câțiva handbaliști să fie trași pe linie moartă. Răbdarea lui Bozo Rudic pare să fi atins cote maxime, așa că deja tehnicianul face la liste negre. Meciul de la Timișoara i-a întregit cel mai probabil listele negre lui Rudic, antrenor care și-a pierdut răbdarea cu unii jucători de handbal. Cert este că Energia a pierdut la Timișoara, echipa olteană a rămas jos în clasament și viitorul nu e chiar roz.

sport-02-20

Final dezastruos

Energia a pierdut un meci pe care putea să-l câștige. Asta dacă erau atenți cei de la Energia. A fost 13-13 la pauză, a fost și 24-24 în minutul 49, dar pe final gazdele de la Timișoara au fost din punct de vedere handbalistic peste vizitatorii din Târgu-Jiu. S-a terminat 31-28, un rezultat care nu le-a picat prea bine gorjenilor. „Am pierdut, dar nu am fi meritat. Cred că echitabil era egalul, Timișoara nu a fost peste noi. Am cedat pe final și datorită manierei de arbitraj, așa că am cedat”, spune Doru Geamănu. Acesta are însă și remarcați. „Apărarea nu s-a ridicat la cel mai înalt nivel, atacaul a mers foarte bine. Îl remarc pe Țuțuu, dar și pe Mănescu”, spune Geamănu.

Unul fericit, altul trist

Tot la finalul meciului, ambii antrenori au dat declarații. Bozo Rudic era supărat, afectat de eșec. „Știam că ne așteaptă un meci greu pentru că așa a fost întotdeauna aici. Am rezistat până în minutul 50 și ceva, apoi poate și din cauza oboselii am căzut însă psihic, nu fizic, și nici nu am respectat ce am vorbit. Îi felicit pe băieți, muncesc cu ei de două săptămâni și suntem pe drumul cel bun. Nu e surpriza campionatului pentru că și anul trecut tot echipa aceasta a fost, doar au mai venit doi jucători, dar Poli are niște jucători extraordinari, cum sunt Chikovani, Fenici și Grigoraș și joacă foarte bine în atac. După părerea mea cred că sunt trei dintre cei mai buni interi din țară în acest moment. Și când am fost la CSM am vrut să îl aduc pe Grigoraș. E o echipă bine așezată, joacă bine, mai disciplinată decât anul trecut. Asta a lipsit anul trecut și cred că asta este diferența”, a comentat Rudic. Omologul lui Rudic de pe banca Timișoarei, Pero Milosevic a fost pe aceeași lungime de undă. „Continuăm cu seria pozitivă. A fost un meci greu, mai ales că în ultimele partide ne-am obișnuit să câștigăm cu 10-15 minute înainte de final. Trebuie să ne obișnuim să câștigăm și în felul ăsta, cu două-trei minute înainte de final. Pandurii au jucat bine, era una din ultimele lor șanse pentru a acumula puncte pentru play-off. Îmi felicit jucătorii, care se antrenează din greu, neplătiți din iulie, dar sunt niște profesioniști. Mi-a plăcut foarte mult că deși nu s-a umplut sala, publicul a fost cu noi tot timpul și ne-a încurajat”, a spus Milosevic.