AcasăNews AlertEnergia, eşec în ultima secundă !

Târguijienii au pierdut dramatic în Bănie şi au emoţii pentru intrarea în play-off

SCM U Craiova – Energia 87-85 (25-21, 21-23, 17-18, 24-23)

SCM U: Bureau (19), Seals (19), Sokk (11), Kovac (10), Mocanu, Gavrilă, B. Popescu (6), Damian, Căpuşan (4), Ciotlăuş, Tyler (14), Babic (4). Antrenor: Milan Nisic.

Energia: Watson (17), Troupe (12), Bratoloveanu, Darby (23), Jazvin (9), Kakaroudis (6), Vlaicu, Tudosă, Alionescu, Karpeles (4), Aktaş, Milosevic (14). Antrenor: Florin Nini.

Arbitri: Alexandru Olaru, Bogdan Podar, Alexandru Anica.

Energia nu are nici noroc. Antrenorul Florin Nini ar trebui să-şi ducă echipa mai des pe la biserică pentru că meciurile pierdute pe final se înşiră unul după altul. La Craiova, Energia a dat o ripostă bună, însă toată munca din meci a fost în zadar pe final când cu doar o secundă înainte de expirarea timpului regulamentar gazdele au marcat şi au câştigat. Astfel, Energia a pierdut şi ce este mai important toate meciurile de acum încolo încep să aibă caracter decisiv.

Ce ghinion!

Cu două zile înainte, Nini a citit bine meciul ce trebuia să se joace. „Se va decide pe final”, spunea Nini. Şi aşa a fost. Energia şi SCM U Craiova au mers în mare măsură cap la cap pe tabelă. De la un început echilibrat, gazdele au părut că se vor impune categoric în primul sfert, dar ni a fost chiar aşa pentru că de la 6-4 s-a ajuns la 20-13 şi apoi la 25-21. Şi în sfertul doi gazdele au părut că se distanţează, dar nu a fost chiar aşa. De la 25-23 s-a ajuns la 31-23 dar şi la 31-29. Energia a şi preluat conducerea pe tabelă, era peste adversar aşa că şi pe tabelă au fost moment bune în care gorjenii conduceau, aşa că a fost 33-35, 41-44, însă s-a terminat 46-44, scorul la pauză. Şi în sfertul trei s-a jucat un baschet bun. S-a mers cap la cap, gazdele având mai tot timpul avantajul unei posesii pe tabelă, aşa că în minutul 30 scorul era 63-60. Ultimele minute au fost şi decisive. Craiova a dat impresia că scapă în câştigătoare de mai multe ori, mai întâi la 79-72 sau la 82-76, însă nu a fost aşa. Din contră, oltenii au egalat la 85-85 în ultimul minut de joc, gazdele au avut atacul cu şapte secunde înainte de final, au punctat prin Bureau şi păreau că se vor impune, însă pe tabelă mai era de jucat aproape o secundă. Ei bine, Energia a avut ultimul atac, însă nu a mai putut întoarce soarta partidei.

Semne bune după eşec

Deşi au pierdut, gorjenii nu fac un capăt de ţară. Ba din contră. Astfel, preşedintele secţiei de baschet de la Energia, Radu Stroescu spune că jocul echipei sale dă speranţe că obiectivul va fi atins. „Am pierdut la Craiova la două puncte, este greu, dar nu avem ce face. A fost un meci disputat în care am şi condus, a fost un meci în care echipa noastră a avut momente bune dar şi momente mai puţin reuşite. Trebuie să recunoaştem că echipa din Craiova a ştiut să gestioneze bine jocul, să conducă şi la final a câştigat cele două puncte”, spune Radu Stroescu. Oficialul echipei gorjene spune că în joc se vede o creştere care dă speranţe. „Am avut multe momente bune, eu spun că de la meci la meci creştem. Trebuie să trecem peste acest eşec”, a mai spus Stroescu.

Vin trei meciuri decisive

Tot şeful secţiei de baschet de la Energia recunoaşte că rundele ce vor urma vor fi foarte importante în economia finală a clasamentului. Din punctul său de vedere, cele trei etape care vor urma vor fi chiar decisive. „N aşteaptă meciuri foarte grele în continuare. Avem, acasă un joc foarte greu cu o echipă care se bate să prindă play-off-ul, Gaz Metan Mediaş, iar după aceea două deplasări la Piteşti şi Timişoara în care vom vedea unde ne aflăm”, a mai spus Stroescu.

„Nu am făcut un meci rău. Diferenţa s-a făcut pe greşeli individuale şi aruncările libere unde nu am avut un procentaj bun. O altă problemă a noastră este a oamenilor sub panou, sunt dezamăgit de aportul pivoţilor noştri. Un plus mare este Milosevic care a făcut un meci bun. Este foarte frustrant să pierzi pe final, e al cincelea meci care îl pierdem în asemenea mod. Parcă suntem urmăriţi de ghinion, am pierdut o grămadă de meciuri în asemenea mod, iar dacă le câştigam acum eram lideri”, Laurenţiu Rău, preşedinte Energia