sâmbătă, septembrie 21, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, eşec la Odorhei

Energia, eşec la Odorhei

Doar printr-un miracol oltenii mai pot prinde cupele europene

HC Odorhei : Ciobanu, Florea 8 goluri, Mihalcea 6 g, Rusia 5 g, Kuzmanoszki 5 g, Ferenczi 3 g, Adomnicăi 2 g, Talas 2 g, Johannson 1 gol. Antrenor: Vlad Caba

Energia: Dragomir, Rădulescu, Asoltanei 7 goluri, Apolzan 6 g, Giotoiu 4 g, Şandru 3 g, A. Popescu 3 g, V. Popescu 2 g, Păiuş 1 gol, Ilieş 1 gol, Udriştoiu 1 gol. Antrenor: Liviu Andrieş

Ceea ce era de aşteptat s-a întâmplat. Energia a pierdut în deplasare la HC Odorhei şi şi-a compromis şansele de a se clasa la finalul sezonului pe o poziţie de cupe europene. În condiţiile în care la Energia nu au mai fost toate lapte şi miere, faptul că s-au bătut cu şanse la podium până cu două etape înainte de finalul campionatului, e cu adevărat o performanţă parcursul din acest sezon. Miercuri, handbaliştii vor juca ultimul meci acasă, cu Dinamo Călăraşi, după care vor merge în Moldova, la Suceava pentru a lichida conturile cu actualul sezon de Liga Naţională. În proporţie de 99%, Energia va încheia sezonul pe locul şase, mai jos de acest loc nefiind posibil, în timp ce mai sus e greu de crezut că va mai urca.

La Odorhei, Energia a jucat jalnic 25 de minute. Au ratat elevii lui Andrieş din toate poziţiile, dovadă fiind faptul că au marcat doar cinci goluri. Adică, un gol la cinci minute, ceea ce e foarte – foarte puţin. La pauză, Odorheiul avea opt goluri avans, 16-8, situaţie în care zarurile erau deja aruncate. În partea a doua singura preocupare a fost aceea ca umilinţa să nu fie totală, aşa că Energia a tras tare pentru a evita un eşec ruşinos. Oltenii au câştigat repriza a doua cu scorul de 20-16, aşa că la final tabelă arăta scorul de 32-28. în urma acestui eşec, Energia iese din cursa pentru primele patru locuri care duc în cupele europene, în timp ce Odorheiul lui Vlad Caba continuă să spere la un loc fruntaş.

Dăm un nou golgeter?

În meciul de sâmbătă, cel mai bun marcator al meciului a fost extrema gazdelor, Gabi Florea, ex-jucătorul Energiei reuşind să înscrie opt goluri în poarta oltenilor. Înlocuitorul lui Florea la Energia, Asoltanei a marcat şi el şapte goluri, fiind urmat de Darius Apolzan cu şase reuşite. Acest handbalist are toate şansele să câştige titlul de golgeter în acest campionat, Apolzan având 159 de goluri marcate până în acest moment. El este urmat în clasament de Adrian Petrea de la Reşiţa cu 152 de reuşite. Între cei doi se va da lupta până la final, jucătorul Energiei având şanse mari să încheie anul pe primul loc cu condiţia să joace şi să marcheze constant 7-8 goluri în etapele rămase.