11.4 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, eşec pe terenul campioanei!

Energia, eşec pe terenul campioanei!

Oltenii au jucat de la egal la egal cu Asesoft, fiind foarte aproape de-a câştiga

ASESOFT: Jonte Flowers 26p, Marius Runkauskas 26p, Alhajji Mohammed 14p, Cooper Williams 7p, Michalis Pelekanos 6p, Cătălin Burlacu 6p, Stefan Pot 3p, Vlad Negoiţescu 1p, Levente Szijarto, Vlad Dogaru, Andrei Ene, Adrian Movileanu. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

ENERGIA: Louis Darby 19p, Porter Troupe 14p, Nemanja Milosevic 12p, Giordan Lee Watson 9p, Michal Kremen 9p, Andreas Glyniadakis 8p, Tal Karpelesz 6p, Barîş Aktaş 4p, Cătălin Vlaicu, Marian Minea, Răzvan Bratoloveanu, Tal Omer. Antrenor: Antonis Constantinides.

Arbitrii: Marius Ciulin, Fabiana Niţu, Alexandru Ivan.

Observator: Stelian Bănică.

Echipa de baschet Energia joacă bine în EuroChallenge, iar experienţa acumulată în cupele europene pare a fi benefică şi în campionat. Ei bine, echipa lui Antonis Constantinides a jucat cu tupeu la Ploieşti, însă din păcate oltenii nu au gestionat aşa cum trebuie finalul de joc pierzând un meci care la un moment dat părea a fi la îndemâna oaspeţilor.

Multe răsturnări de scor…

Echipele care reprezintă România în faza superioară a cupelor europene, Asesoft în EuroCup şi Energia în EuroChallenge au oferit un spectacol baschetbalistic sâmbătă seara. Târgujienii au acumulat experienţă şi curaj în partidele din cupele europene, iar aceste atuuri au fost folosite cu folos în anumite momente ale partidei de la Ploieşti. Însă, mult mai valoroşi şi având avantajul terenului propriu, cei de la Asesoft au gestionat bine finalul de meci şi au câştigat cele două puncte cu care s-au înscris în cursa pentru câştigarea sezonului regulat. În schimb, Energia continuă cursa pentru calificarea în play-off. Meciul de la Ploieşti a fost unul spectaculos din punct de vedere al răsturnărilor de scor. A fost 5-0, 7-2 dar şi 7-8, Energia reuşind să conducă pentru prima dată în joc după 3 minute jucate. S-a făcut şi 13-8, apoi 16-14, dar şi 25-17. Energia nu se regăsea, gazdele marcau fără probleme, aşa că s-a ajuns la 32-19, sfertul încheindu-se cu scorul de 34-23. În sfertul doi gazdele au început mai bine jocul, s-a ajuns la 43-29, însă oltenii şi-au revenit din pumni şi au redus din handicap ajungând la 49-47, dar şi la 51-50 scorul la pauză. În sfertul trei gorjenii au egalat la 53-53, au condus cu 53-57, însă gazdele au revenit şi au condus cu 59-57. Echilibrul era total, a fost 59-60, dar şi 67-66, însă tabela s-a răsturnat din nou la 67-69, dar şi la 70-69. Gazdele au terminat sfertul cu avantaj, 72-69, aşa că în ultimele zece minute orice se putea întâmpla. Însă, gazdele de la Asesoft au început bine, au avut 76-69, oltenii au avut o tresărire de orgoliu ajungând la 78-75, diferenţă care s-a menţinut până la 83-81 în minutul 39. Ultimul minut nu a fost bine gestionat de olteni care au cedat şi au pierdut cu 89-81.

Urmează finala cu Astana

Pentru Energia urmează un nou meci tare, acasă cu BC Astana, joc programat miercuri de la ora 19.30 la Târgu Jiu. Dacă oltenii vor câştiga acest joc, atunci Energia se va impune în grupa I, calificându-se mai departe în sferturile de finală ale EuroChallenge.

„A fost o victorie grea şi foarte importantă”, Vladimir Arnautovic, antrenor Asesoft