12 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, incomodă şi atât

Energia, incomodă şi atât

Se confirmă: Energia este o echipă incomodă a campionatului. Gorjenii, după ce s-au întărit în pauza competiţională au devenit o echipă ce poate pune piedici oricui. Din păcate până acum, târgujienii au pierdut două meciuri din retur la mare luptă, ambele în deplasare, iar după fiecare eşec şansele de a ajunge în playoff scad simţitor. La Timişoara, Energia a fost la un pas să furnizeze surpriza, dar din păcate trupa lui Slobodan Nikolic a cedat pe final.

Joc spectaculos

Energia joacă indiscutabil mai bine în acest moment faţă de ce jucau oltenii în turul campionatului. În fugă după locul 8, gorjenii încearcă să se agaţe de orice pentru a reuşi calificarea în playoff. La Timişoara, Energia a avut ocazia să furnizeze surpriza etapei, dar pe final gorjenii au cedat şi au pierdut şansa de a câştiga meciul. Partida a fost una extrem de interesantă cu dese şi spectaculoase răsturnări de situaţie. Timişorenii au început mai bine, au avut 16-7, dar gorjenii au revenit şi au ajuns la un punct în spatele adversarei, 18-17. Totuşi, după primul sfert a fost 26-21 pentru BC Timişoara. Apoi, în sfertul doi gazdele s-au desprins la 38-26, dar din nou Energia a revenit, 44-42. Târgujienii au început tare după pauză, au preluat conducerea pentru prima dată, scor 49-50, dar la fel de uşor au şi cedat-o, 55-50. A mai fost 60-54, pentru ca apoii Energia să revină la 63-62, iar cu zece minute înainte de final să fie 65-62. În ultimele zece minute a fost show. Energia a avut minute bune în care nu s-a regăsit, aşa că BC Timişoara a ajuns să conducă cu 80-67, iar zarurile erau aruncate. Dar, forţa gorjenilor e mare, aşa că trupa lui Nikolic a revenit la 87-85, însă nu a fost suficient iar timişorenii sau impus cu 94-87 aducând a doua înfrângere a Energiei în acest retur. Cei mai buni jucători ai Energiei au fost: Louis Darby autor a 22 de puncte şi Jay Wisseh autor a 23 de puncte. De la gazde s-a remarcat Jovanovic cu 24 de puncte marcate.

Sala „Constantin Jude” Timişoara

BC Timişoara: Milencovic, Jovanovic (24), Păun, Jelenic (2), Căpuşan (4), Toth, B. Popescu (11), Archie (8), Tudosă (2), Gallimore (12), Johnson (14), Tuljkovic (17). Antrenor: Srdjan Jovanovic.

Energia: Janjusevic (10), Gliga (3), Darby (22), Roşu (4), Bratoloveanu, Lăpuşte (9), Steffel (4), Mocanu, Wisseh (23), Kennerly (8), Nikolic (4), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Doru Vinaşi, Alexandru Olaru şi Cosmin Prişcă.