11.7 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertEnergia la un pas de Europa !

Energia la un pas de Europa !

Cupa României era o competiţie interzisă Energiei. Gorjenii erau eliminaţi an de an încă din primul tur, însă asta până ieri. Acum, oltenii au dres busuiocul şi au ajuns în semifinalele Cupei României. În continuare Energia este în continuare în cărţi pentru a ajunge în cupele europene după o victorie fără dubii în faţa echipei care a terminat sezonul în Liga Naţională pe locul doi, HC Odorhei.

Ce repriză !

În meciul de ieri, Energia a făcut o primă repriză senzaţională în faţa echipei care a terminat pe locul doi în Liga Naţională, HC Odorhei. Gorjenii au fost mult mai lucizi, în timp ce handbaliştii de la Odorhei se comportau de parcă erau în vacanţă. Jocul bun al Energiei a eclipsat evoluţia vicecampioanei României care a arătat multe lacune în joc. Nervi mulţi, dovadă fiind trei eliminări în primele 30 de minute pentru cei de la Odorhei, dar ceea ce e de remarcat este evoluţia debordantă a gorjenilor. Aceştia şi-au spulberat efectiv adversarul. A fost 3-0 în minutul 3, apoi 5-5 în minutul 7, după care a urmat o defilare a echipei Energia. Gorjenii au pus pe tabelă gol după gol, aşa că la un moment dat oltenii antrenaţi de Andrieş aveau chiar şi zece goluri avans, 19-9 în minutul 25. Totuşi, oltenii au lăsat-o mai moale spre finalul primei părţi, aşa că cei de la Odorhei au redus din handicap, scorul la pauză fiind 21-13.

Calificare „en fanfare”!

În partea a doua, gorjenii n-au avut ce face decât să-şi păstreze avansul de pe tabelă. Astfel, Energia a fost tot la conducerea meciului şi a continuat să conducă ostilităţile în teren. Mai mult, în minutul 49 oltenii au ajuns să aibă şi 11 goluri avans pe tabelă, scor 32-21, aceasta fiind cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în meciul de ieri. Finalul a fost unul lipsit de griji, Energia terminând meciul cu un avans considerabil pe tabelă de şapte goluri.

Cu Suceava în semifinale

Astăzi Energia are un nou meci în Cupa României. Gorjenii vor întâlni de la ora 17.30 pe Bucovina Suceava, echipă care ieri a câştigat la mare luptă în faţa celor de la Ştiinţa Bacău, 34-30. Meciul contra celor de la Suceava e o bună oportunitate pentru olteni pentru a-şi lua revanşa în faţa moldovenilor după ce anul trecut i-au eliminat pe gorjeni din Cupă. Partida va putea fi urmărită în direct pe Digi Sport plus.

Florea, golgeterul României

Ieri, jucătorul gorjenilor Gabriel Florea a fost premiat la el acasă. Mehedinţeanul a primit Trofeul Bulgariu din partea preşedintelui Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu. Interesant este faptul că jucătorul a marcat fix 200 de goluri în ediţia recent încheiată de campionat.