AcasăNews AlertEnergia, la un pas de surpriză

Energia, la un pas de surpriză

HCM Constanța: Popescu (9 intervenții), Stănescu (4 intervenții).

Marcatori: Șimicu 8 goluri, Val 3, Criciotoiu 3, Sabou 3 (1 din 7m), Toma 2, Sadoveac 2, Dragicevic 1, Stavrositu 1, Angelovski 1, Humet 1. A mai evoluat: Cutura. Antrenor: Zvonko Sundovski

Energia: Jelovcan (12 intervenții), Moțoi, Rădulescu

Marcatori: Asoltanei 8 goluri, Păiuș 5, Mazilu 3, Apolzan 2 (1 din 7m), Enache 2, Dragnea 1, Giotoiu 1, Mledenciu 1 (din 7m). Au mai evoluat: V. Popescu, Roșca, Ilieș. Antrenor: Liviu Andrieș

Deşi erau aut-sideri veritabili, handbaliştii de la Energia şi-au jucat şansa în meciul cu campioana HCM Constanţa şi puteau detona bomba sezonului eliminând cea mai bună echipă din ţara noastră din Cupa României, oltenii au fost la opt minute de realizarea acestei mage surprize. Dar nu a fost să fie. Ei bine, handbaliştii de la Energia au jucat de la egal la egal cu campionii, ba chiar mai bine ca aceştia minute bune. Gorjenii au pornit ca din tun, şi graţie unei apărări bune, în minutul 6 scorul era de 3-0 în favoarea oltenilor. Gluma s-a îngroşat, iar în minutul 16 era chiar 7-2, pentru ca în minutul 24 să fie 12-6 pentru Energia. În ultimele minute,oltenii au primit cinci goluri şi au mai marcat doar două, aşa că la pauză a fost 14-11 pentru Energia.
    Surpriza devenea certă cu trecerea timpului. Oltenii au avut şi 18-14, dar apoi două ratări de la 7 metri a lui Apolzan dar şi o ratare uriaşă a lui Asoltanei a readus HCM-ul în joc. În minutul 53, marinarii au reluat conducerea, 23-22 şi până la final nu au mai cedat. Energia a părăsit Cupa României cu capul sus şi cu regretul că nu a avut energia să elimine campioana. Poate data viitoare…