duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, lecţie deschisă în Franţa!

Energia, lecţie deschisă în Franţa!

Echipa gorjeană a măturat pe jos cu Le Havre chiar în Hexagon

Rar echipele de sport din România reuşesc să obţină rezultate mari în meciurile din cupele europene contra unor adversari din vestul Europei. Există un complex atunci când echipele noastre joacă în străinătate, o barieră psihologică peste care cu greu reuşesc să treacă. Ei bine, Energia pare să fie excepţia de la regulă. În acest sezon european, Energia a pierdut trei meciuri în deplasare, două în prelungiri iar un altul la mustaţă. În plus, acasă, Energia e greu de învins, iar oltenii au devenit o sperietoare pentru adversarele din cupele europene. Ultimul exemplu, victoria de pe terenul lui Le Havre, un succes important şi care propulsează echipa lui Hristu Şapera printre favoritele la accederea în top 16 al Fiba Europe Cup. Iar această victorie chiar este una importantă…

sport-02-29

Le-au dat lecţii

Energia a mers în Franţa fără a miza pe cel mai important om, căpitanul Porter Troupe fiind accidentat. Cu toate astea, jucătorul a luat loc pe bancă, şi-a încurajat elevii, le-a dat sfaturi şi s-a bucurat la final de o victorie mare. Târgujienii s-au temut de acest meci cu Le Havre, la o adică ultima clasată din prima ligă franceză. O echipă bătrână formată în principal din jucători trecuţi de prima tinereţe dar care poate produce surprize. S-au temut oltenii de acest joc, şi poate că bine au făcut pentru că s-au mobilizat şi au învins atât oboseala cât şi adversarul. Meciul în sine nu a fost unul extraordinar, a fost unul tipic pentru această fază a grupei. Joc echilibrat, momente bune de o parte şi de alta, un joc decis de tăria de caracter. Francezii au început bine partida, au condus în primele minute, însă după aceea oltenii au trecut la conducere. Au dictat ritmul, au fost peste adversari şi asta le-a adus treptat o şi mai mare încredere în forţele lor. Energia a condus la pauză, apoi în sfertul trei au fost reale probleme, însă cei de la Le Havre nu au fost în stare să speculeze apatia din jocul Energiei, aşa că francezii doar s-au ţinut scai de olteni. În sfertul patru, Energia a zburdat, a oferit o lecţie de baschet, un joc perfect pe atac dar şi în apărarea şi un sfert câştigat net cu 32-16. Asta spune totul. În plus, francezii şi-au arătat limitele în acest sfert, nu au avut pic de reacţie în încercarea de a schimba soarta partidei, însă ce mai contează. Energia a câştigat un meci ce părea greu de câştigat, a obţinut o victorie importantă şi ce poate fi decisivă în lupta pentru accederea în top 16.

Ce meci a făcut Mack!

Cel mai bun om al Energiei a fost Lamont Mack. Acesta a reuşit să marcheze 29 de puncte, un meci pe care americanul îl va ţine minte toată viaţa. Efectiv, prestaţia acestui jucător a fost decisivă, iar Lamont Mack devine încet dar sigur principalul marcator al Energiei. Şi Lazar Radosavljevic s-a evidenţiat cu 13 puncte marcate în timp ce Callistus Eziukwu a reuşit să înscrie 13 puncte. Un salt faţă de ultimele meciuri din campionat unde a reuşit să marcheze câte 4-6 puncte pe meci.

STB Le Havre – Energia Târgu-Jiu 60-79 (21-23, 12-15, 11-9, 16-32)

LE HAVRE: Willie Deane 17p, Elton Brown 13p, Jean Baptiste 11p, Lawrence Hill 8p, Henry Dugat 5p, Guy Edi 4p, Remi Barry 2p, Angel Vassallo, Malela Mutuale, Gauthier Denis, Nicholas Bohling. Antrenor: Thomas Drouot.

ENERGIA: Lamont Mack 29p, Lazar Radosavjlevic 14p, Callistus Eziukwu 13p, Jamar Diggs 8p, Adrian Guţoaia 6p, Paris Horne 5p, Barîş Aktaş 2p, Santa Szabolcs 2p, Dragoş Andrei, Alexandru Mihuţi, Silviu Sanda, Porter Troupe. Antrenor: Hristu Şapera.

Sala: Dock Océane/ Spectatori: 980.

Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Boris Gabara (SVK), Charalampos Karakatsounis (GRE).