Energia: Troupe 19p, Kabengele 17p, Darby 16p, Steffel 13p, Mocanu, Kljajevic 6p, Nikolic 2p, Guţoaia 6p. Antrenor: Slobodan Nikolic

Gaz Metan: Moore 14p, Mitchell 10p, Dumitrescu 10p, Ivanovic 9p, Jucan 1p, Nicoară 14p, Tomeljak 14p, Zigeranovic 13p. Antrenor: Ovidiu Teleaba

Au arbitrat: Alexandru Olaru, Bukuresti Laszlo, Vlad Potra.
    Spectatori: 750

În mod normal când joci acasă ai publicul de partea ta, eşti gazdă şi porneşti cu şanse mai mari de a câştiga orice meci. Statutul de echipă gazdă ar trebui să ajute cel puţin din punct de vedere moral, însă nu tot timpul aceste atuuri se şi transformă în ceva concret. Anul acesta, Energia lui Slobodan Nikolic merge târâş în meciurile de acasă, nu joacă aşa cum se aşteaptă toată lumea şi uneori chiar dezamăgeşte. Aşa s-a întâmplat şi în meciul de acasă cu Gaz Metan Mediaş, partidă câştigată de oaspeţi la Târgu-Jiu.

Figuranţi 20 de minute

De o lună de zile gândul lui Nikolic zboară spre meciul cu Mediaş. Tehnicianul zi şi noapte se gândea cum să anihileze jocul ardelenilor, a urmărit zeci de ore echipa din Mediaş pentru a vedea unde sunt fisurile din joc pentru a le fructifica elevii lui în teren. Dar, calculele dinainte nu s-au potrivit cu cele din teren. Vizitatorii au început bine meciul, au preluat conducerea din start şi nu au mai lăsat Energia să revină pe tabelă. Oaspeţii au câştigat primul sfert cu 24-15, apoi şi pe cel de-al doilea cu 25-20, aşa că la pauză era 35-49. Concluzia primei părţi e simplă: Energia a jucat slab în apărare, haotic în atac iar oaspeţii au făcut ce au ştiu mai bine şi au luat un avans considerabil pe tabelă. Faptul că gorjenii nu se apărau bine şi atacau fără a avea o idee clară era spre avantajul echipei vizitatoare care excela în jocul de atac. Lupta sub cele două panouri a fost câştigată de vizitatori, în timp ce în jocul colectiv Energia arăta ca o echipă ce abia acum începe să joace împreună.

Războiul din vestiar

La pauză, în vestiarul Energiei au ieşit scântei. Nikolic a intrat nervos în elevii lui, i-a certat după care a început să le explice ce au de făcut în actul secund. Oricum, tensiunea era mare în vestiar. „Ne-am apărat ca nişte copii şi am jucat slab în atac. Ce e cu voi?” a urlat Nikolic la elevii lui după care le-a trasat noi sarcini de joc. „Trebuie să schimbaţi ceva pentru publicul acesta din tribună”, a fost ultimul mesaj al lui Nikolic către ai lui. Zis şi făcut. Energia a ieşit de la vestiare mult schimbată în bine. Mai determinaţi, şi mult mai atenţi în atac, oltenii au început cursa nebună de recuperare a punctelor. Încet dar sigur, Energia a pus punct după punct pe tabelă, a revenit în joc şi cu zece minute înainte de final mai avea de recuperat şase puncte, scor 61-67. Dar, în ultimele minute baschetbaliştii de la Gaz Metan au arătat maturitate în joc, şi au reuşit să se menţină în avantaj spre dezamăgirea celor din tribună. La final, oaspeţii au câştigat şi drept răsplată au primit aplauzele celor care au fost la meci, semn de civilizaţie a publicul târgujian.

„A fost un meci foarte dificil. Felicitări jucătorilor pentru cum au evoluat în ultimele douăzeci de minute. Dacă nu am fi jucat prost în primul sfert am fi putut să câştigăm. A doua repriză am câştigat-o, dar primul sfert l-am pierdut. Echipa din Mediaş are jucători experimentaţi care taxează fiecare greşeală. Dacă am fi făcut un prim sfert mai bun am fi câştigat. Diferenţa s-a făcut în prima repriză când Darby şi Stefan nu au jucat la capacitate maximă. Ei au înscris doar 3 puncte şi am avut probleme în atac şi în apărare. Dacă am fi jucat împotriva oricărei alte echipe probabil am fi câştigat, dar când joci împotriva unor echipe ca Mediaş, Cluj nu te lasă să câştigi dacă faci prea multe greşeli. Îţi lasă una, maxim două şanse de a câştiga şi dacă nu profiţi nu ai nici o şansă. Nu e prima oară când avem un arbitraj prost acasă. Nu înţeleg ce mai este un fault ofensiv după regulament. Şi la Mocanu şi la Darby s-au fluierat două faulturi în atac inexistente. De asemenea, arbitrii poate ar trebui să mai studieze regulamentul pentru că la cele trei libere pe care le-a avut Darby la a doua Jucan a intrat în faţa lui, Potra nu a acordat repetarea, s-a creat o stare de tensiune şi până la urmă s-a repetat acea lovitură”, Slobodan Nikolic, antrenor Energia.

„Ne aşteptam la un meci greu, echipa din Rovinari are jucători nişte cu calităţi deosebite, a câştigat împotriva unor echipe puternice. Cred că diferenţa a făcut-o jocul mai organizat şi apărarea din primele două sferturi. Energia are faţă de play-off, ştie să câştige meciuri foarte grele”, Ovidiu Teleabă, antrenor Gaz Metan Mediaş.