11.4 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertEnergia a spart gheaţa !

Energia a spart gheaţa !

Al treilea meci oficial a însemnat prima victorie pentru echipa gorjeană de baschet

Energia: Watson (15), V. Ştefan, Darby (9), Kremen (15), Milosevic (5), Bratoloveanu, Tudosă, Minea, Vlaicu, Karpelesz (15), Aktas, Turner (19). Antrenor: Antonis Constantinides.

BC Timişoara: Milencovic, Jovanovic (5), Boian, Pesic (8), Lewis (11), Toth, Manigat (2), Persic (9), Tică (6), B. Popescu (27), Stăncuţ, Covaciu. Antrenor: Dragan Petricevic.

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800

Arbitri: Ciprian Stoica, Laszlo Bukuresti, Istvan Bertalan.

Energia trăieşte. Dacă echipa de handbal de la Energia este ciuca bătăilor, cea de baschet respiră un alt aer. Totul ţine de cultură, de modul în care priveşti fenomenul, iar în acest moment între cele două secţii de sport de la Energia este o mare diferenţă din toate punctele de vedere. Însă, nimeni să nu facă greşeala să creadă că dac echipa de baschet a reuşit să se impună în meciul cu BC Timişoara lucrurile acolo merg senzaţional… La urma urmei a fost o victorie normală, o victorie care nu trebuie să entuziasmeze prea mult pentru că nu de puţine ori suporterii se mai îmbată şi cu apă rece.

Au găsit calea succesului

Energia a avut meci greu cu BC Timişoara dar a câştigat partida cu un avans de 10 puncte. Gorjenii au fost mai buni în momentele cheie, au condus ostilităţile în 95% din timp, aşa că succesul este cumva normal. De notat că această primă izbândă vine după trei partide oficiale, este prima obţinută de Antonis Constantinides pe banca Energiei, şi nu în ultimul rând este o „injecţie” cu moral pentru perioada care va urma. Nu trebuie uitat că peste două săptămâni, Energia va juca primul joc acasă în cupele europene contra celor de la Tartu Rock. Revenind la meciul cu BC Timişoara trebuie spus că gorjenii au reuşit din punct de vedere tactic să se impună clar. Chiar dacă nu a putut miza pe Troupe, Constantinides a gândit bine jocul, i-a anihilat pe oamenii cheie ai Timişoarei, în special pe Jovanovic care efectiv nu a mişcat. Mai mult, pe atac, gorjenii au variat schemele, au fost mult mai abili şi mai iuţi decât adversarii, aşa că de câteva ori au reuşit să-i surprindă pe adversari în momente cheie. Energia a avut 17-14 după primele 10 minute, apoi 28-21 în minutul 15, pentru ca la pauză oltenii să mai aibă doar un avans de două puncte, 33-31. în partea a doua, oltenii au fost net superiori, Kremen cu aruncări de la distanţă dar şi Turner sub panou au făcut legea. S-a terminat 78-68, rezultat care nu a fost digerat uşor de oaspeţi, antrenorul Dragan Petricevic băgându-şi echipa în şedinţă chiar pe terenul de joc.

Victoria antrenorului

Dacă etapa trecută, în eşecul de acasă cu Craiova principala vină a avut-o antrenorul, de data aceasta tehnicianul şi-a luat revanşa gândind perfect jocul. „Tal şi Tudosă au suplinit perfect absenţa lui Troupe. Înainte de meci discutam cum o să împărţim minutele, cele 28 de minute, pe care Porter le petrece de obicei în teren. Nu au fost alocate doar lui Tal, pe lângă el a mai fost în teren un jucător care a fost cheia succesului, Daniel Tudosă. A făcut o apărare extraordinară la Jovanovic, la distrus din punct de vedere defensiv pe Jovanovic, iar în opinia mea s-a apărat chiar mai bine decât Watson la Jovanovic”, a fost comentariul lui Constantinides. Şi aşa s-a şi întâmplat, omul numărul 1 al Timişoarei, Jovanovic având un joc slab. Mai mult, gorjenii şi-au descoperit pivotul mult dorit, Turner având 19 puncte în cont. „Sunt mândru de jucătorii mei, pentru că au arătat în afară de abilităţi, şi o altă imagine a echipei. O imagine pe care eu vreau să o văd mereu, cu o apărare agresivă şi cu pasiune, iar în atac cu mai multe selecţii şi opţiuni de a înscrie. Cred că a fost primul meci în care am jucat şi noi cu un pivot, şi nu pentru că Larry a fost un jucător determinant în atac prin cele 19 puncte pe care le-a înscris, dar şi prin faptul că a făcut şi o apărare extraordinară, a oprit pătrunderile adversarilor şi a făcut recuperări”, a mai spus Constantinides.