AcasăNews AlertEnergia, succes istoric!

Energia, succes istoric!

La prima participare în cupele europene, echipa de baschet face furori fiind aproape de a ajunge în sferturile EuroChallenge

Magnific, senzațional, dramatic. Acestea sunt cuvintele care descriu ultima ispravă a baschetbaliștilor de la Energia. Gorjenii au reușit o victorie imensă, acolo unde toți merg doar în excursie, la Brindisi. Ei bine, această echipă, Enel Brindisi nu a pierdut decât trei meciuri acasă în ultimii patru ani de zile, iar de miercuri Energia a intrat într-o galerie selectă a echipelor care s-au impus la Brindisi. Această victorie de pus în ramă este una incredibilă și venită într-un mod dramatic, interzis celor care suferă cu inima. Să bați o echipă ca Enel Brindisi în ultima secundă, chiar este ceva. După trei meciuri în grupă, Energia este pe primul loc cu două victorii și cu șanse reale de a se califica mai departe în sferturile de finală ale EuroChallenge.

Magica Energia

Energia este mare. Poate ca echipă, Energia este mică, dar după ultimul rezultat e clar că a devenit mare. Gorjenii au mers în Italia să joace baschet, nu să se plimbe, iar finalul deplasării a fost senzațional. Ei bine, gorjenii s-au impus cu 78-76 într-un meci de povestit nepoților. Debutanta în cupele europene, Energia a reușit o performanță rară, a trecut de prima fază a grupelor, iar în acest moment se află foarte aproape de a trece și de faza a doua a grupelor, fiind cu un picior în sferturile EuroChallenge. Despre meciul de la Brindisi se pot spune multe, italienii au avut și zece puncte avans, însă finalul a fost incredibil. După ce gorjenii au cedat multe meciuri pe final, acum Zeița Fortuna și-a întors fața și spre târgujieni. Ceea ce s-a întâmplat în ultimul minut la Brindisi e unic. De la 71-69, Energia a întors scorul la 71-72 după reușita de trei puncte a lui Troupe. Mai erau 50 de secunde de joc. Timpul trecea greu pentru gorjeni, s-a făcut și egal, 72-72, dar o reușită a lui Watson a dus scorul la 72-75 cu 31 de secunde înainte de final. Mai mult, s-a ajuns ca cu 19 secunde înainte de final, Energia să conducă cu 73-75, Troupe a ratat o liberă, dar a fructificat o altă aruncare, așa că cu 16 secunde înainte de final, Energia avea 73-76. Dar, italienii au reușit să înscrie de la distanță cu 3 secunde înainte de final, și meciul părea că va avea prelungiri. Dar, aici a intervenit Antonis Constantinides care a cerut timp de odihnă, așa că atacul s-a mutat în terenul advers, iar Watson a fost desemnat să ducă faza pe cont propriu, lucru pe care l-a făcut în cele trei secunde și a finalizat cu un coș care echivalează cu victoria. Incredibil, dar adevărat!

Succes uriaș!

Cel mai bun jucător al meciului a fost Nemanja Milosevic autor a 23 de puncte și 14 recuperări, acesta fiind unul din artizanii acestei victorii. „A fost foarte dificil să jucăm în această arenă. Noi am pregătit cu adevărat bine acest meci şi până la urmă a ieşit după cum am muncit. Suntem foarte fericiţi pentru această victorie magică!”, a comentat Milosevic. Acesta a fost completat de antrenorul Antonis Constantinides. „O victorie uimitoare pentru echipa noastră, echipă de care sunt mândru, o victorie care ne motivează să muncim în continuare pentru a juca bine în această competiţie. Pregătirea fizică, faptul că am rezistat mai bine pe final, a fost cheia succesului, un succes pe care nu-l pun sub nicio formă pe seama norocului. Este un rezultat mare pentru noi, dar drumul este în continuare lung. Probabil este cea mai mare performanţă din istoria clubului nostru”, a spus și Constantinides.

„Un joc dur şi greu. În ultimul sfert ne-am pierdut ritmul iar ei au profitat de acest lucru. Suntem obligaţi acum să muncim din greu în ultimele partide”, Marcus Denmon, jucător Enel Brindisi

„Am jucat bine în cea mai mare parte a meciului, dar am ratat prea multe libere şi aceasta este o cauză a rezultatului înregistrat. Energia este cea mai bună echipă cu care am jucat. Acum trebuie să ne concentrăm să câştigăm următoarele meciuri dacă vrem să continuăm în această competiţie”, Pier Luigi Bucchi, antrenor Enel Brindisi