12.2 C
miercuri, mai 15, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, SUCCES uriaş!

Energia, SUCCES uriaş!

Aseară, echipa de baschet Energia a făcut un meci senzaţional în faţa francezilor de la Le Mans. Gorjenii au dat de pământ cu această echipă din Franţa care-şi depusese candidatura la câştigarea EuroChallenge, însă Târgu-Jiul este un teren interzis adversarilor. Echipa lui Antonis Constantinides au făcut un meci perfect, mai ales în prima parte în care efectiv şi-a zdrobit adversara din Le Mans. Primele două sferturi au aparţinut total gazdelor care împinse de la spate de peste o mie de fani care au creat o atmosferă de vis, aşa că oltenii s-au impus cu 25-10 în primul sfert şi 31-9 în sfertul doi, aşa că la pauză tabela arăta un şocant scor de 56-19. În partea a doua, oltenii au încercat să conserve avantajul, aşa că nu au mai apăsat pedala de acceleraţie, ba din contră s-a menajat pentru ceea ce va urma pentru că mâine seară se va juca meciul doi în Franţa. Trebuie spus că s-a terminat 84-60, o victorie care aduce oltenilor prima şansă la accederea în Final Four al EuroChallenge. Meciul doi din sferturi se va juca mâine seară în Franţa, iar dacă adversarii Energiei se vor impune atunci va mai fi nevoie de un nou meci, al treilea marţea viitoare la Târgu-Jiu.