AcasăNews AlertEnergia, victorie dramatică

Energia, victorie dramatică

După două victorii legate, una în campionat și alta în Cupa României, echipa de handbal Energia se gândea să mai adauge o victorie în vistierie și astfel să încerce să evadeze din subsolul Ligii Naționale. Dar, de la vorbe la fapte drumul este câteodată lung, așa că oltenii au avut mult de furcă joi seara pentru a se impune. Într-un final s-a impus cu emoții și la limită așa cum se și așteptau oficialii Energiei, scor 23-22. Prima parte a meciului jucat în Sala Sporturilor în fața a 500 de spectatori a fost echilibrată, ambele echipe succedându-se la conducere pe tabela de marcaj. Oltenii au avut și șansă, portarul Antonaru fiind în formă bună, așa că paradele goalkeeper-ului au ținut de multe ori Energia în viață. La pauză scorul a fost de 12-14, asta deși cu un minut și ceva înainte de final oaspeții aveau un avans de patru goluri, 8-12. Partea a doua a început cu Energia pe val, oltenii întorcând scorul la 17-15 în minutul 35, dar cei de la Turda au revenit în joc și au ajuns să egaleze, scor 19-19. Din acel moment, gazdele s-au apărat bine, au dus atacurile lungi și le-au fructificat ajungând la 22-19 în minutul 50. Au urmat minute de chin în atac, printre care și un șapte metri ratat de Acatrinei așa că meciul se juca la scorul de 22-22 în minutul 58. Dinescu a marcat pentru 23-22, însă oltenii au trăit la intensitate maximă finalul, Turda ratând egalul pe final. Oricum, după finalul meciului oaspeții au comentat violent arbitrajul, însă ceea ce contează e rezultatul final, 23-22.