Eşec dramatic!

Gorjenii au pierdut în minutul 92 după ce au condus cu 2-1

Dinamo: Marc – St. Filip (58 Rotariu), Cordoş, Durimel (50 Bilinski), Grecu – Fai, Bărboianu, Boubacar – V. Lazăr (74 Gavrilă), Alexe, C. Matei. Antrenor: Flavius Stoican

Pandurii: Gliwa – Pleaşcă, Erico, Elton, Momcilovic – Iorga (74 Buleică), Anton, Nistor, Shalaj (74 Nicoară) – Matulevicius (37 Predescu), Roman. Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Cătălin Popa, Vladimir Urzică, Marius Nicoară. Rezervă: Cătălin Buşi

Stadion: Dinamo (Ştefan cel Mare), spectatori: 1.000

Cartonaşe galbene: Fai, Bărboianu / Roman, Erico

Cartonaşe roşii: Roman (90), Fai (92)

Când Pandurii joacă împotriva lui Dinamo spectacolul e garantat. Anul trecut, în „Groapă” a fost 3-2 pentru gorjeni, anul acesta a fost din nou un meci spectaculos cu multe goluri. Pandurii a jucat cu tupeu, curajos, pe atac, însă din păcate erorile din apărare cântăresc mult în economia unui joc. Aşa se face că gorjenii au pierdut din nou dramatic, în minutul 92 printr-un gol încasat de o apărare absolut visătoare. Un eşec nemeritat, dar ce mai contează atâta timp cât gorjenii s-au ales cu zero puncte din acest meci.

Vreme urâtă, teren greu, doar patru grade în termometre, ingrediente care i-au ţinut pe suporterii lui Dinamo în casă la meciul cu Pandurii. În acest week-end, în capitală a nins abundent, aşa că suprafaţa de joc a devenit una foarte grea, mocirloasă, ceea ce le-a pus mari probleme jucătorilor ambelor echipe. Meciul dintre Dinamo şi Pandurii a început spectaculos cu două goluri marcate repede. Dinamo a deschis scorul repede în minutul 6, atunci când trei jucători de la Pandurii au greşit şi i-au oferit ocazia lui Alexe să deschidă scorul cu un şut cu dreptul la colţul lung. Gorjenii nu au căzut, au avut reacţie şi au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 8. Erico a găsit un culoar bun, a pasat printre mai mulţi dinamovişti, iar trei panduri s-au trezit că scapă singuri spre poarta lui Marc, Roman driblând portarul şi reuşind să împingă mingea în poartă. 1-1 şi meciul era în aer. Mai concentraţi şi parcă mai determinaţi, gorjenii aveau iniţiativa, parcă se adaptaseră mai uşor la terenul impracticabil aşa că au urmat câteva raiduri care le-au dat emoţii dinamoviştilor. Shalaj, Matulevicius sau Nistor nu au reuşit să trimită spre poarta dinamoviştilor fiind blocaţi în momentul şutului. De partea opusă, gazdele au încercat să aducă mingea în careul lui Gliwa din centrări din lateral, o pradă uşoară pentru defensiva oaspeţilor. Din păcate, în minutul 34, Matulevicius s-a accidentat şi a fost schimbat, aşa că tot registrul tactic al lui Grig a fost dat peste cap. În ultimele zece minute ale primei părţi, gorjenii nu au mai contat în atac, însă nici dinamoviştii nu au asediat poarta lui Gliwa, de notat fiind un singur şut al lui Alexe scos în lateral de portarul pandurilor.

Partea a doua a fost una spectaculoasă, cele două echipe jucând cu garda jos. Gazdele s-au aruncat în atac, iar în minutul 50 naiva apărare a bucureştenilor a gafat din nou prin Durimel care a bărbierit o minge, Roman a scăpat spre poarta dinamoviştilor şi a marcat pentru 2-1. Neavând ce pierde, gazdele s-au aruncat şi mai mult în atac, iar Rotariu abia intrat în teren a reuşit să egaleze în minutul 60 după o gafă a lui Pleaşcă. Dinamoviştii forţau, iar apărarea pandurilor se clătina serios. Au fost vreo patru minute în care fiecare atac a adus panică la poarta lui Gliwa, Rotariu, Bilinski sau Grecu presărând emoţii pandurilor cu reluări din careul mic. Dar, cea mai mare ocazie a avut-o Matei, acesta din postură de singur cu Gliwa a tras în portarul pandurilor. Oaspeţii şi-au revenit brusc, au redevenit „câini” la mijlocul terenului, acolo unde au recuperat multe mingi şi au urmat câteva incursiuni periculoase. La una din ele, Predescu a cerut penalti, pentru ca apoi Buleică să tragă şi el pe lângă din 16 metri. se juca cu garda jos, dinamoviştii au încercat să marcheze, ba chiar au înscris, dar golul lui Rotariu a fost anulat pe motiv eronat de off-side. Finalul s-a jucat tot pe contre, Roman a văzut cartonaşul roşu în minutul 91, pentru ca în minutul 92 Bilinski să înscrie golul de 3-2. În ultimele secunde, Predescu şi Momcilovic au fost aproape de gol, dar nu au avut noroc!

Grig marcat de frig

La meciul de aseară, Petre Grigoraş a revenit pe banca pandurilor după cele patru meciuri în care a fost nevoit să conducă echipa din tribună. Cum temperatura a fost una scăzută, doar patru grade, Grig a apelat şi la o căciulă pe care a purtat-o pe toată durata partidei.