16.7 C
marți, aprilie 30, 2024
    AcasăNews AlertUn nou eşec pentru Energia

Un nou eşec pentru Energia

Târgujienii s-au obişnuit cu înfrângerile şi pierd aproape meci de meci la diferenţe mari

Misiunea Energiei devine din ce în ce mai complicată. Şi cine s-ar fi aşteptat ca această echipă să ajungă în halul în care este. Dacă anul trecut gorjenii se luptau pentru a lua campionatul, anul acesta s-a ajuns în halul în care se dau lupte grele pentru a evita retrogradarea cu şanse tot mai mici de partea Energiei de-a se salva. Aproape meci de meci, gorjenii înregistrează eşecuri la scoruri mari, rezultate absolut normale dacă este să ne uităm pe componenţa echipei. Ultima reprezentaţie a fost la Galaţi, acolo unde Phoenix efectiv nu a dat nicio şansă Energiei, dovadă scorul final: 99-72.

sport-02-28

Nu au avut emoţii

Meciul în sine nu a prea avut istoric, gazdele au defilat din start, au avut 7-1, apoi 12-3, 14-6, 16-10 pentru ca apoi să se facă 22-10. Oltenii au avut pe final de sfert o tresărire de orgoliu şi s-a ajuns la 23-19 la finalul primelor 10 minute. Sfertul doi a început bine pentru oaspeţi, s-a făcut 23-21, dar rapid gazdele de la Galaţi au ajuns să conducă cu 32-23 sau 38-29 în minutul 15. Din păcate, Energia era în genunchi, aşa că s-a ajuns şi la 42-29, la pauză consemnându-se un avans considerabil de nerecuperat de către oaspeţi, scor 55-35. Ba mai mult, prăpastia de puncte între cele două echipe s-a adâncit şi mai mult la 59-35, însă un parţial de 0-9 a mai acoperit din gura uriaşă dintre cele două combatante pentru un scor de 59-44. Pe durata sfertului trei s-au mai consemnat următoarele evoluţii ale scorului: 66-53 dar şi 74-55 la finalul celor trei sferturi. Ultimele zece minute nu puteau aduce nimic nou. Singura necunoscută era doar diferenţa de puncte cu care se va termina meciul, gazdele neavând milă de gorjeni. S-a ajuns rapid la 80-58, oaspeţii au dat oarecare semne de revenire, dar şi gazdele erau pe fază şi marcau, aşa că la un moment dat scorul era 87-68. Mai mult, pe final s-a ajuns şi la cea mai mare diferenţă de scor între cele două formaţii, de 27 de puncte, scor de 99-72, de fapt acesta fiind scorul final al întâlnirii…

Horne, MVP-ul meciului

Ca o palidă consolare, Energia a dat cel mai bun om al meciului, Paris Horne autor a 27 de puncte, 3 recuperări şi o pasă decisivă. De partea opusă, cel mai bun jucător al gălăţenilor a fost Milos Pesic autor a 19 puncte. De la Energia s-au mai remarcat următorii jucători: Szabolcs Şanta 15 puncte, 9 recuperări şi 4 pase decisive, Denis Raimundas 14 puncte, 4 recuperări şi 8 pase decisive, în timp ce Barîş Aktaş şi-a trecut în cont 11 puncte, 3 recuperări şi 8 pase decisive. În fine, Dragoş Andrei a înscris 5 puncte şi a dat 5 pase decisive. În acest meci au mai jucat: Alexandru Mihuţi (două minute) dar şi juniorul Ovidiu Baloşin care a evoluat pentru un singur minut.

„Ce pot spune? Din păcate pentru noi a fost un meci fără istoric. Per ansamblu a fost cel mai slab meci al nostru în această fază de play-aut-ului. Atitudinea jucătorilor a fost una care ne-a mulţumit, însă rotaţia noastră foarte scurtă plus oboseala şi-au spus cuvântul. Galaţiul a arătat ca o echipă de play-off, au etalat un joc solid pe atac şi apărare, aşa că merită felicitările noastre. Le ţinem pumnii şi etapa viitoare când vor juca la Piteşti”, Claudiu Alionescu, antrenor secund Energia