joi, octombrie 3, 2024
    AcasăNews AlertEşec la final

Eşec la final

Energia a pierdut în ultima etapă şi a terminat sezonul pe locul 8

Echipa de handbal masculin Energia Pandurii a avut parte de un sezon tare ciudat. De data aceasta nu a mai fost vorba de frământări financiare, ci de o constanţă în joc. Cei de la Energia mai mult au dezamăgit decât au confirmat, cert fiind faptul că în această vară echipa trebuie reclădită din temelii. Deja s-au perfectat trei transferuri, doi portari şi un inter, numele acestora fiind în continuare ţinute sub secret. Cert este că Energiei i-ar mai trebui şi alţi jucători, totul urmând să se rezolve în perioada următoare. Acum, în ultima etapă, Energia a cedat aşa cum era de aşteptat, iar înfrângerea coroborată cu înfrângerea echipei CSM Bucureşti au dus la calificarea oltenilor în Cupa României. Astfel, Andrieş şi-a îndeplinit obiectivul!

Au luat medaliile cu noi

Energia nu putea produce surpriza la Odorhei. Era aproape imposibil. Gazdele jucau având medaliile de bronz pe masă, aşa că trupa lui Vlad Caba avea nevoie de victorie. De partea opusă, Energia avea voie să piardă meciul cu condiţia ca şi CSM Bucureşti să cedeze în faţa celor de la Bucovina Suceava. Şi cum meciul din capitală a început mai devreme, la pauză handbaliştii lui Andrieş au aflat rezultatul din capitală şi s-au liniştit. Meciul de la Odorhei a început cu oaspeţii având controlul jocului. Gazdele nu au putut face faţă iureşului oltean, aşa că în minutul 9 scorul era de 4-7. Oaspeţii de la Energia au continuat să joace bine, iar în minutul 18 scorul le era favorabil, 8-12. Totuşi, în ultimele zece minute, târgujienii nu au mai jucat la fel de bine, au început să greşească, iar Odorheiul a trecut la timona partidei. În aceste condiţii, în minutul 30 oltenii erau conduşi, 16-14, scorul pauzei. După pauză, oaspeţii au jucat din ce în ce mai prost, doar în primele zece minute trupa lui Liviu Andrieş a mai ţinut cât de cât ritmul. În minutul 40 tabela arăta scorul de 20-17, după care încet dar sigur Odorheiul a pus stăpânire pe joc şi a început să-şi asigure victoria. În minutul 50 gazdele aveau 28-23, iar în ultimele zece minute aceeaşi jucători ai Odorheiului s-au distanţat şi au câştigat în manieră categorică, scor 38-30. La final, cei de la Odorhei au primit medaliile de bronz din partea Federaţiei Române de Handbal, oficiile fiind făcute de fostul antrenor al Energiei, Sorin Toacsen, actualmente oficial al FRH.

Resemnare la final

Eşecul de la Odorhei nu a picat bine antrenorului Liviu Andrieş, însă era evident că echipa sa nu poate avea forţa să se impună în deplasare. „Normal că nu îmi place să pierd. Din nou am făcut greşeli pe care trebuie să le corectăm pentru că deşi a fost ultima etapă din campionat nu am încheiat sezonul. Mai avem de jucat şi în Cupa României şi trebuie să o facem cât mai bine”, a comentat Liviu Andrieş. Referitor la meciul de la Odorhei, antrenorul oltenilor susţine că echipa sa a făcut o primă parte bună, după care inexplicabil s-au relaxat. „Începutul a fost unul bun, ne-a aparţinut nouă. Am avut conducerea minute bune, am jucat bine, fără greşeli mari. Apoi, când am început să greşim, Odorheiul a trecut la conducere. Nu-mi explic modul în care greşim, pase simple, scăpăm mingea din mână, greşeli neforţate de adversar”, a mai spus Andrieş.

Despre partea a doua a meciului, Andrieş spune că elevii lui au aflat la pauză rezultatul din capitală şi nu s-au mai concentrat la fel de mult. „Repriza a doua a fost una în care am jucat slab. Poate că a contat şi faptul că băieţii au aflat la pauză rezultatul din meciul CSM-Suceava şi nu au mai jucat la fel de tare. Şi asta m-a supărat. Una peste alta am făcut un meci cu bune dar şi cu rele, caracteristic nouă. Mă repet, facem multe greşeli” a mai punctat Andrieş. Antrenorul oltenilor a continuat susţinând că echipa sa a avut un sezon destul de greu. „Ne-am îndeplinit un obiectiv, puteam face o figură mai frumoasă, dar asta este. Mergem mai departe, sperăm ca la anul să nu mai avem parte de asemenea emoţii ca în acest an”, a mai declarat Andrieş.

Luni emoţii pentru Cupă

La finalul acestei săptămâni, mai exact vineri, sâmbătă şi duminică, la Braşov va avea loc Cupa României la handbal masculin. Primele meciuri se vor juca vineri, semifinalele sâmbătă, iar finala duminică. Energia a prins ultimul loc calificant în Cupă, locul 8 în campionat, iar astăzi la prânz oltenii îşi vor afla adversarul din primul tur. „Luni la ora 11 are loc tragerea la sorţi pentru Cupă. Sper să avem noroc şi să dăm peste un adversar mai accesibil în primul tur. Apoi, vedem ce mai facem. Din partea noastră la tragerea la sorţi va merge preşedintele Andrei Maioreanu, sper să aibă noroc”, a mai declarat Andrieş. La tragerea la sorţi vor fi doi capi de serie, HCM Constanţa şi Ştiinţa Bacău, ambele echipe fiind puse pe tablouri diferite,aşa că acestea se pot întâlni doar în finală. Restul echipelor vor fi repartizate prin tragere la sorţi pe unul din cele două tablouri.