sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăNews AlertEşecul apărării

Eşecul apărării

Pandurii a pierdut din cauza unei apărări vulnerabile şi care a gafat când nu trebuia

Braşovul rămâne teren interzis pandurilor. Oltenii au jucat din nou sub Tîmpa şi din nou au pierdut. A fost 2-1 pentru FC Braşov, acelaşi scor care s-a mai înregistrat de alte trei ori în cele opt jocuri dintre cele două combatante. Sub Tîmpa, oltenii au jucat de patru ori şi au pierdut de fiecare dată, de trei ori cedând la limită, 2-1 sau 3-2. Acum a fost 2-1, iar acest rezultat pare a fi o copie a evoluţiei din turul campionatului atunci când Pandurii câştiga acasă cu 2-1. Şi aşa cum spunea Petre Grigoraş, echipa noastră a slăbit, au apărut fisuri, sau mai bine spus carenţe în apărare unde cuplul de fundaşi centrali Viera – Cardoso a dat multe rateuri, două dintre aceste gafe ducând şi la reuşitele gazdelor.

Două erori, două goluri

FC Braşov a cumpărat jucători în această iarnă, în timp ce noi am slăbit. Campania de achiziţii a braşovenilor a avut ecou chiar în meciul de debut, atacantul Ilijoski reuşind să marcheze o dublă. Ceea ce ne interesează pe noi e jocul pandurilor, iar acesta în primele 45 de minute a cam lăsat de dorit. Când tragi prima dată pe poarta adversă abia în minutul 33 spune cam totul despre cum au stat lucrurile în teren în prima parte a partidei. În schimb, gazdele de la FC Braşov au marcat în primul sfert de oră, Ilijoski reuşind să-i sufle mingea lui Viera, după care să şuteze fără speranţe pentru Mingote. Iureşul gazdelor a continuat, iar Hadnagy, şi apoi acelaşi Ilijoski au mai ratat ocazii bune. Totuşi, cea mai mare situaţie de gol a avut-o Buga, însă şutul acestuia din unghi a lovit bara laterală a porţii oltene în chiar ultimul minut al primei părţi. Ei bine, la vestiare Grigoraş a reuşit să-şi revitalizeze echipe, iar acest lucru s-a văzut în joc. Oaspeţii au preluat conducerea partidei, au început să paseze şi să-şi creeze situaţii la porta adversă. Voiculeţ de două ori, Vlad din lovitură liberă au ridicat pulsul partidei cu ocazii bunicele la poarta lui Felgueiras. În minutul 75, Dan Nistor a prins un şut de la 25 de metri şi a restabilit egalitatea. 1-1 conform cursului jocului. Totuşi, nu acesta avea să fie rezultatul final, fundaşul Cardoso reuşind să o comită şi el, henţ în careu, aşa că Ilijoski a marcat pentru 2-1. până la final oaspeţii nu au mai avut putere să atace, să încerce egalarea, astfel că Pandurii a plecat din nou învinsă de la Braşov.

„Nu trebuia acordat penalti”

După meci, Petre Grigoraş a declarat că penaltiul din care gazdele aumarcat nu trebuia acordat. „Chiar dacă mingea a lovit mâna lui Cardoso, nu cred că a fost un penalty corect. Dan Lăzărescu, vicepreşedintele CCA, a explicat acum câteva zile că trebuie să fie intenţie şi situaţie iminentă de gol ca să se sancţioneze”, a comentat Grig. acesta a continuat şi a făcut o radiografie a echipei sale. „Sunt dezamăgit, dar am cedat trei jucători în iarna asta, ceea ce ne-a slăbit clar. Şi mai avem şi trei accidentaţi! În ultimele 15 minute nici nu ne apropiam de poarta Braşovului” a comentat Petre Grigoraş.
    În schimb, Eugen Pârvulescu plângea după punct. „Eu zic că meritam cel puţin un punct, după aspectul jocului. Din deplasare am venit cu puţine puncte, sperăm ca pe viitor să cucerim mai multe puncte. Sperăm să câştigăm sâmbătă, cu Dinamo” a declarat Eugen Pârvulescu.