sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertFortăreaţa Minerul Motru

Fortăreaţa Minerul Motru

După ce-a dezmembrat Dacia, Ştefan Nanu anunţă: „Toţi cei care vor veni la Motru vor avea viaţă grea”

Ştefan Nanu a venit la Minerul Motru cu gândul de a pune în practică tot ceea ce gândeşte el despre fotbal. În cei trei ani şi ceva de când se află la echipa motreană, Nanu a reuşit să implementeze stilul său echipei, agresivitate şi atitudine. Ei bine, în week-end, minerii au jucat în prima etapă a Ligii a 2-a, acolo unde au revenit după şapte ani de absenţă, iar revenirea a fost de senzaţie: victorie cu 4-0 în faţa fostei prim divizionare Dacia Mioveni.

Scorul etapei stabilit la pauză

Minerul Motru a început la fel ca şi echipa naţională a României în meciul cu Ungaria. Gol rapid şi jocul s-a dus în direcţia dorită de gazde. Rolul lui Marica de la naţională a fost luat la Motru de Şoo, acesta marcând în minutul 1. Minerii şi-au făcut jocul uşor din start, iar din minutul 26 deja ecuaţia era rezolvată după golul marcat de Buciuman. Motrenii au continuat forccingu-ul, iar jucătorul trimis de Pandurii la Motru, Unguru a driblat doi adversari în careu şi a şutat pentru 3-0 încă din minutul 28. Scorul pauzei a fost de 4-0, Buciuman, omul meciului, a scăpat în dreapta, l-a driblat pe portar, a centrat în faţa porţii de unde Unguru a marcat. Era 4-0, şi deja zarurile erau aruncate. În actul secund, Nanu le-a cerut alor lui să nu greşească în defensivă, lucru care s-a şi întâmplat. În atac, minerii au contat mai puţin, partea a doua fiind una fără miză. Minerul Motru a câştigat meciul cu 4-0, un debut la care nici Fane Nanu nu se aştepta.

Diferenţa în acest joc a fost făcută de atitudinea celor două echipe. Dacă minerii au arătat determinare, cei de la Mioveni erau parcă nişte jucători plictisiţi de fotbal. „Toţi cei care vor veni aici vor avea viaţă grea. Suntem o echipă mică, cu buget mic, salarii mici, dar cu inimă mare. Cei care ne tratează de sus o să aibă probleme cu noi. Cei de la Mioveni au venit cu aere, au anunţat că vor câştiga tot, dar iată ce s-a întâmplat. Am întâlnit o echipă care are în componenţă cinci jucători de Liga 1. Este un debut fericit, care ne-a dus pe primul loc”, a comentat antrenorul Ştefan Nanu.

„Victoria categorică din meciul cu Mioveni este o surpriză pentru cei care urmăresc Liga a 2-a. Îmi felicit băieţii pentru atitudine, jocul tactic şi spectacolul din prima parte. Motru va fi o nucă tare. Trebuie să fim umili ca să putem să ne atingem obiectivul şi să ne menţinem în Liga a 2-a”, Ştefan Nanu, antrenor Minerul Motru