miercuri, mai 1, 2024
    AcasăNews AlertFotbal bun, rezultat pe măsură!

Fotbal bun, rezultat pe măsură!

După meciul de la Mediaş, Narcis Răducan spune: „A fost un meci nebun”

Pandurii rămâne în topul ligii 1. gorjenii au reuşit să mai acumuleze trei puncte şi să spargă gheaţa după trei meciuri la rând fără victorie în campionat. Un succes ce nu poate fi pus la îndoială, însă un rezultat care ar trebui dublat cu altul vineri la meciul cu ASA Tg. Mureş. Revenind la meciul cu Gaz Metan, Pandurii a dat peste o echipă debusolată, măcinată de un joc al erorilor incredibil. Apărarea ardelenilor a fost vraişte, o apărare fără busolă, fără nimic bun. Astfel, gorjenii au făcut ce-au vrut în ofensivă, au ratat dar au şi marcat, pentru ca la final să se bucure de izbândă.

sport-02-12

Au lovit de trei ori

Meciul Gaz Metan – Pandurii va intra în istorie. Nu pentru că ar fi bătut oltenii în deplasare la Mediaş, ci pentru ratările incredibile din acest joc. Ocazii irosite incredibil, iar la final ironii care de data aceasta au fost gustate cu zâmbetul pe buze. Totul a început de la ratarea din minutul 1 al lui Munteanu, un jucător care s-a trezit singur cu portarul advers pe care l-a şi luat la ţintă. Gazdele au marcat din penalti, după henţul în careu al lui Hlistei, însă între minutul 21 şi minutul 34, gorjenii au forţat aşa că au egalat prin Ţucudean. Tot Ţucudean putea face 2-1, dar a driblat portarul, a tras spre poartă, mingea a lovit bara şi a revenit la Munteanu dar nici acesta de la 7 metri nu putut să marcheze. Totuşi, Ţucudean a făcut dubla în minutul 43. În partea a doua, gorjenii s-au jucat din nou cu ocaziile, Herea a preferat o pasă în lateral decât să tragă la poartă, Munteanu a mai şutat şi el spre poartă dar degeaba, pentru ca meciul să se aprindă brusc în minutul 75. iresponsabilul Piţian a faultat un adversar fără minge şi a fost eliminat, aşa că în ultimul sfert de oră gorjenii au tremurat. Totuşi, gazdele nu au avut forţă, aşa că şi cu un om în minus tot oaspeţii au fost mai buni. Ba chiar au şi marcat prin Mrzljak din pasa lui Ţucudean în minutul 93. S-a terminat 3-1 pentru Pandurii, victorie categorică şi meritată.

Grig, satisfăcut

După meci, starea de spirit în tabăra pandurilor a fost euforică. „Am început puţin mai greu meciul, am plecat de la 0-1. Am avut ocazie clară la 0-0 în minutul 1, apoi gazdele au marcat. Am revenit în joc, am făcut un meci bun. Mediaş este o echipă care nu prea primeşte goluri, se apără bine. De foarte mult timp nu am mai văzut un meci în care o echipă să aibă atât de multe ocazii de gol. Dar se mai şi ratează. Am controlat meciul, iar dacă am fi marcat jumătate din ocaziile avute altul era scorul. Pe final puteam să primim gol şi să terminăm cu un egal nemeritat. Am obţinut o victorie pe deplin meritată până la urmă. Până la urmă am făcut un joc bun şi, în condiţiile de la club, băieţii au dat dovadă de mare caracter”, a comentat Petre Grigoraş la finalul meciului. Şi şeful pandurilor, Narcis Răducan a vorbit la final. „A fost un meci nebun. Din fericire deznodământul ne avantajează, am câştigat trei puncte. Ştiam că va fi un meci greu. Băieţii au făcut un meci extraordinar, meritul este al lui Grig pentru modul de abordare. Îşi menţine filozofia să atace cu toate liniile şi bine face”, a declarat şi Narcis Răducan.

„Am făcut un meci slab. Am avut o zvâcnire la început, am dat impresia că putem stăpâni acest joc, dar am fost cu prea mulţi jucători sub ceea ce ne aşteptam. Aveam timp să revenim, am făcut două schimbări la pauză şi trebuia să mai fac încă două. Dacă aveam şase schimbări la dispoziţie, le foloseam pe toate şase. Am avut om în plus, dar dacă trebuie să dai centrări şi tu nu reuşeşti să dai o centrare bună la Liga 1… Am pierdut trei puncte, n-am fost în stare să urcăm în plutonul din faţă, dar nu trebuie să facem din asta un capăt de ţară. Ei au avut multe ocazii, am tot sperat că e un semn şi o să revenim”, Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan Mediaş