AcasăNews AlertFrustrare, supărare şi multe semne de întrebare

Frustrare, supărare şi multe semne de întrebare

Cristi Pustai spune: „Kovacs a aşteptat să irite jucătorii, dar nu am pierdut din cauza arbitrajului”

Pandurii nu a reuşit să obţină nici măcar un punct din meciul cu FC Vaslui. La finalul unui meci în care echipa gorjeană a avut şansa ei dar nu a materializat-o, Cristi Pustai a avut nevoie de câteva minute bune pentru a-şi reveni. Aşa că pentru prima dată a zăbovit preţ de vreo cinci minute singur pe teren încercând să afle răspunsurile la întrebările legate de soarta celor trei puncte. Tehnicianul afişa mina unui om supărat că nu i-a ieşit calculul final, frustrat pentru că pierduse un punct în ultimul minut de prelungire şi abătut că seria de meciuri nereuşite acasă se prelungeşte.

Pustai atac la central

Apoi, după câteva minute bune în care s-a dus în vestiar şi a discutat cu oamenii lui a ieşit la declaraţii. A vorbit de meci dar şi de arbitraj, un fapt inedit la Pustai care de fiecare dată preferă să nu comenteze arbitrajul. „Un egal era echitabil, pentru că am avut ocazii şi în zece oameni. Ne-am descoperit însă la primul gol, apoi am luat gol în prelungiri. L-am schimbat pe Eric, era previzibil, pentru că putea să fie şi el eliminat. Trebuia să introduc un fundaş central, după ce l-am pierdut pe Christou. Era poate cel mai greu meci pentru noi din acest final de an, dar n-am reuşit să scoatem nimic. Am controlat jocul, iar apoi a venit eliminarea. Istvan Kovacs nu avea cum să vadă un eventual henţ. În minutul 3, el i-a dat primul galben lui Christou, e jenant, nu a fost un fault grosolan. Te gândeşti atunci şi la alte lucruri. Kovacs a aşteptat să irite jucătorii, dar mai sunt şi lucruri pe care trebuie să le trecem cu vederea. Jucătorii au şi ei tensiunea lor. Christou mi-a zis că nu a fost vorba de niciun henţ”, a comentat Cristi Pustai cele două faze care au dus la eliminarea lui Christou Paraskevas, faze care de fapt au decis soarta jocului.

Kovacs, vinovatul fără vină

Supărat, tehnicianul pandurilor nu-şi găsea însă răspunsul la întrebarea unde s-a decis meciul. Deşi îl atacase pe centralul Kovacs, antrenorul pandurilor nu l-a scos ţap ispăşitor pe acelaşi arbitru pentru eşec. „Nu arbitrul Kovacs a pierdut însă meciul, noi l-am pierdut, pentru că am avut 1-0 la pauză”, a mai punctat Pustai. Maniera lui Istvan Kovacs a deranjat. Acesta în primele minute i-a acordat cartonaş galben lui Paraskevas la primul fault de joc, apoi la câteva secunde l-a stresat pe Eric cerându-i explicaţii pentru o fază timp de câteva secunde după care i-a dat galben pandurului. Şi pe parcursul jocului Istvan Kovacs a condus într-o manieră care i-a frustrat mult pe cei de la Pandurii, aşa că pe undeva Kovacs este vinovatul fără vină pentru eşecul pandurilor.

„N-am jucat fotbal”

În schimb, Marin Condescu a fost mai drastic, ba chiar şi-a pus echipa la zid şi a scos-o vinovată pentru eşec. „Nu din cauza eliminării am luat bătaie. Acolo s-a schimbat jocul, dar a arunca vina pe arbitraj mi se pare incorect. Dacă ne vedeam de joc, cred că reuşeam mai mult. Nu am jucat fotbal. Am vrut să câştigăm fără ambiţia necesară. S-a adunat şi oboseala. Băieţii au crezut că joacă tot cu Ripensia, cu tot respectul pentru cei de acolo. Mai greu e să joci când nu joci, nu contează că pierdem acasă, şi-aşa am câştigat mai mult în deplasare. Enervant e că luăm bătaie când nu trebuie. Am pierdut din cauza noastră. Am pierdut că nu am jucat, dar hai să spunem că a fost un accident”, a declarat şi Marin Condescu.