12.3 C
luni, septembrie 30, 2024
    AcasăNews AlertGheban la Olimpiadă

Gheban la Olimpiadă

Atletul gorjean, Mădălin Gheban a reuşit să se califice la Jocurile Olimpice. Nu merge la marea Olimpiadă, ci la cea dedicată tinerilor şi care va avea loc în China în acest an. Sportivul gorjean a terminat pe locul trei în proba de 800 metri în concursul de calificare la Olimpiadă, întrecere care s-a desfăşurat la Baku în acest week-end. Astfel, sportivul legitimat la LPS Târgu-Jiu este unul din cei şapte atleţi români care vor reprezenta România la Olimpiada pentru tineri din China. Competiţia din Asia va avea loc în luna august a acestui an cu o participare numeroasă, peste 150 de ţări care vor trimite cel puţin un atlet. De exemplu, România are şapte atleţi, iar China 142, în timp ce Coreea de Sud are 33 de atleţi care vor participa.

Medaliat şi la Balcaniadă

Recent, Mădălin Gheban a devenit şi campion balcanic la juniori 2. Sportivul gorjean a câştigat proba de 800 de metri din Bulgaria, de la Sliven, cu timpul de 1:54:56. Acum, la Baku, Gheban a alergat mai bine, timpul cu care a terminat cursa fiind de 1 :52 :80, un timp cu aproape cu două secunde mai bun decât la Balcaniadă.