18.1 C
duminică, septembrie 29, 2024
    AcasăNews AlertGilortul Cărbunești, șef în județ!

Gilortul Cărbunești, șef în județ!

După ce au câștigat Liga a 4-a, cei de la Cărbunești au câștigat și Cupa Gorjului

Gilortul: Constantinescu – Fugaru, Buga (63 Găvan), Priescu, Diaconu (53 Almăjan), Frățilescu, Găman (75 Predoi), Brandibur, Gioagă, Tarhat (90 Ghinea), Lucean.

Petrofac Țicleni: Ciora – Stamatescu, Adam, R. Rădoi, Marin, Dinuțoiu (59 Puiu), Adi Popescu, Toropu (79 Mocanu), Burlacu, Mohora, Anghel.

Au arbitrat: Alin Trocan, Alina Dănășel, Nelu Glăvan.

Observator joc: Dan Nițu.

Stadion: Stejari, spectatori 300

Gata, s-a tras cortina peste fotbalul județean, sezonul 2014-2015 încheindu-se duminică la Stejari. Marea câștigătoare la fel ca și anul trecut este Gilortul Cărbunești, echipă care a realizat ceea ce în fotbal se spune eventul: cupa și campionatul. Însă, toate aceste realizări din fotbalul județean nu au valoare dacă nu se va reuși promovarea în Liga a 3-a. Câștigând totul în Gorj, Gilortul a dovedit că este șef peste un fotbal gorjean care nu excelează, dar care uneori poate fi și spectaculos. Așa a fost și finala Cupei Gorjului, Gilortul reușind o victorie dramatică în fața celor de la Petrofac Țicleni. Reușind această victorie, Gilortul a obținut și biletul pentru a juca în primul tur al Cupei României la nivel național…

sport-02-16

Favorita s-a impus. Petrofac Țicleni nu a reușit să producă surpriză și să câștige Cupa Gorjului, trofeu care a ajuns în vitrina celor de la Gilortul. Aceștia parcă au început să facă colecție de trofee, an de an reușind să câștige cupe pe care le pot expune într-o vitrină la stadion. Gilortul Cărbunești a reușit să câștige cu 3-2, nu fără emoții în fața unei echipe care a jucat atât cât a putut însă care a pierdut cu onoare. Meciul în sine nu a fost unul teribil, poate și din cauza caniculei, însă ca și atitudine ambele echipe au băgat osul. Cei de la Gilortul au marcat primii în minutul 4 prin Buga, apoi Țicleniul a ratat un penalti în minutul 37 prin fostul pandur Romeo Rădoi pentru ca imediat Priescu să ducă scorul la 2-0. După pauză, Țicleniul a revenit în joc după golurile marcate de Mohora în minutele 66 și 70, așa că jocul era din nou pe muchie de cuțit. Însă, cu un sfert de oră înainte de final, cei de la Cărbunești au marcat pentru 3-2 prin Găvan și au pus mâna pe trofeul acordat de Asociația Județeană de Fotbal Gorj.

Oficialitățile la premiere

La final a avut loc festivitatea de premiere. Prezenți la Stejari, prefectul de Gorj Alin Văcaru și vicepreședintele Consiliului Județean, Ciprian Florescu au acordat trofeele echipelor care s-au remarcat anul acesta. Astfel, au fost premiate și echipele de juniori din județ, echipele de Liga a 4-a și a 5-a, dar și finalistele Cupei Gorjului. Câștigătoarea s-a ales pe lângă trofeu și cu un rând de echipament, în timp ce finalista, Petrofac a luat la rându-i un trofeu dar și două mingi. Oficialii AJF Gorj au ținut să le mulțumească gazdelor de la Stejari care s-au ocupat de organizarea evenimentului, așa că într-un final au venit și mulțumirile pentru gazde.

Gilortul continuă

Chiar dacă fotbalul județean a intrat în vacanță, cei de la Cărbunești sunt în focuri. Sâmbătă echipa campioană a Gorjului va avea un meci extrem de important la Deva în manșa tur a barajului de promovare. „Noi mergem să jucăm, nu ne vom preda” anunță oficialii echipei Gilortul. Meciul tur din duelul pentru promovare între Cetate Deva și Gilortul va avea loc sâmbătă de la ora 17.30 la Deva.