AcasăNews AlertHandbal / CSM Focşani – Energia 25-29

Handbal / CSM Focşani – Energia 25-29

sport-03-28

Handbaliştii de la Energia au reuşit o nouă victorie importantă în Liga Naţională. În ultima etapă a sezonului regulat, Energia a dat lovitura şi a câştigat pe terenul celor de la CSM Focşani, scor 25-29. Sunt trei puncte uriaşe pentru echipa lui Sorin Bîrză, antrenor care şi-a propus să termine cu echipa olteană pe locul 9. Acest joc a fost unul foarte important pentru că cele două echipe se vor întâlni şi în play-aut, acolo unde se pleacă cu rezultatele înregistrate între echipele aflate în play-aut, ceea ce înseamnă că Energia are 6 puncte câştigate în faţa acestei echipe. Ei bine, meciul de la Focşani a fost unul echilibrat doar câteva minute, primele, după care gorjenii au fost condus în permanenţă, chiar şi la 10 goluri undeva prin minutul 50. Ei bine, la pauză a fost 11-15, aşa că în partea a doua Energia a avut misiunea de a-şi conserva avantajul. În urma acestui rezultat, Energia va merge în play-aut cu 24 de puncte, urmată de Minaur Baia Mare cu 19 puncte dar şi de HC Vaslui cu 16 puncte, CSM Ploieşti cu 14 puncte, CSM Focşani 13 puncte şi CSU Galaţi cu 1 punct. În play-aut se va juca după sistemul fiecare cu fiecare tur retur, iar la finalul celor 10 etape, ultimele două echipe vor retrograda direct în eşalonul doi, apoi locurile 3 şi 4 vor merge la baraj, în timp ce primele două clasate vor obţine dreptul de a juca şi la anul în Liga Naţională.