Pandurii şi CSU au debutat cu dreptul în acest sezon de Liga 1

CS Universitatea Craiova: Brac – Achim, Frăsinescu, Kay, Vătăjelu – Mateiu (46 Pleşan / 77 Nuno Rocha), Madson – Băluţă (65 Neacşa), Ferfelea, Bancu – Curelea. Antrenor: Ionel Gane

Pandurii Târgu-Jiu: Stanca – Unguruşan, Erico (9 Shalaj), Paraskevas, Momcilovic – Anton, Elton, Nistor – Iorga (72 Buleică), Roman (83 Nicoară), Răduţ. Antrenor: Petre Grigoraş

Cartonaşe galbene: Achim (53), Madson (57), Kay (67) / Anton (41), Elton (50), Roman (62), Stanca (66), Nistor (88)

Au arbitrat: Cristian Balaj (centru) – Aurel Oniţă, Ciprian Danşa (asistenţi) – Iulian Dima (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Marin Petrache

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova), spectatori: 10.000

Craiova are din nou echipă în prima divizie a ţării, CSU debutând în noul sezon al Ligii 1 cu o remiză în faţa pandurilor. Un rezultat de egalitate considerat de unii nedrept, însă la fel de bine, târgujienii se pot plânge de faptul că au fost la trei minute de o victorie mare în Bănie. S-a terminat egal, 1-1, însă ambele echipe au probleme de exprimare pe care trebuie să le rezolve cât mai repede.

Joc anost

Peste zece mii de spectatori au venit vineri seara pe Ion Oblemenco pentru a vedea la lucru cele două echipe ale Olteniei. CSU şi Pandurii au jucat după potenţialul lor de acum, unul nu foarte ridicat, însă cele două combatante au încercat să ofere un spectacol fotbalistic agreabil. Parcă mai ofensivi au fost jucătorii de la CSU, aceştia având şi ocaziile mai mari de partea lor. Curelea a fost campionul ratărilor. Prima dată în minutul 20, când a scăpat singur cu Stanca dar a lobat mingea prea tare şi aceasta s-a dus peste poartă. În plan ofensiv, gorjenii au încercat să aducă pericol la poarta lui Brac, dar în prima parte nu au fost prea multe acţiuni în preajma porţii doljene.

Pauza a ţinut 25 de minute, şi asta fără o explicaţie logică, însă jucătorilor parcă le-a venit şi pofta de a juca fotbal,. Gazdele au forţat prin introducerea lui Pleşan, acesta a adus un plus echipei sale în atac, dar Stanca a reuşit o paradă de zile mari în faţa lui Curelea care din 5 metri nu a reuşit să-l învingă pe portarul pandurilor. Însă, Pandurii este o echipă care şi atunci când e asediată poate da lovitura. Ei bine, în minutul 74 a picat şi golul. Dan Nistor a reuşit o pasă pe culoar pentru Roman, acesta a pătruns, a şutat din 12 metri, dar Brac a reuşit să pareze mingea. Cu şansă, balonul a ajuns la gorjeni, Shalaj reuşind din 8 metri să trimită mingea în poartă. Era 0-1, iar gazdele erau pe cale să rateze debutul în Liga 1. Din păcate, gorjenii nu au ştiut să gestioneze momentul, iar craiovenii au egalat prin Curelea, acesta marcând în minutul 87 cu o lovitură de cap din careul mare. S-a încheiat 1-1, un rezultat pozitiv pentru ambele echipe, însă nu a ieşit acel joc spectaculos pe care toată lumea îl aştepta.

Susţinuţi de şefi

La primul meci din acest sezon de Liga 1, gorjenii i-au avut alături în tribune şi pe mai marii conducători ai echipei, finanţatorii. Ion Călinoiu şi Laurenţiu Ciurel au fost prezenţi la joc, cei doi luând loc în loja oaspeţilor, acolo unde au mai fost văzuţi şi alţi apropiaţi ai pandurilor.

Erico a fost spionat…degeaba

Acest prim joc a fost unul cu ghinion pentru Erico da Silva. Fundaşul pandurilor a ratat ocazia de a le demonstra unor emisari veniţi din Franţa de la Montpelier că merită să ajungă într-un campionat puternic din Vest. Doar opt minute a jucat Erico da Silva, insuficient pentru ca emisarii francezilor să-l vadă pe jucător la lucru. Despre un transfer al lui Erico de la Pandurii s-a mai vorbit de cel puţin două ori, prima dată în Germania iar a doua oară la Al Ahli, echipă unde joacă şi Eric de Oliveira. Revenind la accidentarea lui Erico, acesta va efectua astăzi un control la genunchiul lovit şi se va afla exact dacă va reveni sau nu în echipă pentru etapa viitoare.