Pandurii: Mingote – Rusu, Viera, Mamele, Al. Vlad – Anton, Nistor (81 Rada) – Ibeh (46 Voiculeţ), Răduţ, Nicoară (63 Băcilă) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

FC Braşov: Marinescu – Vagner (76 Enceanu), Oltean, Machado, Velayos – Tătar (58 Buga), Mateiu, Madeira, Popa – Dias, Danquah (46 Batin). Antrenor: Adrian Szabo

Au arbitrat: Cristi Balaj, Aurel Oniţa şi Ciprian Danşa.

Cartonaşe galbene: Anton (10), Rusu (20 şi 54), Nicoară (44), Nistor (76), Mamele (84), Răduţ (87) / Tătar (25), Madeira (63), Machado (64), Batin (69)

Cartonaş roşu: Rusu (54)

Stadion Municipal, spectatori 5.000

Pandurii putea fi deja calificată în Europa League la această oră. Dar, gorjenii şi-au dat cu stângul în dreptul şi datorită unui cumul mare şi nepermis de erori au cedat trei puncte vitale. Practic, oltenii şi-au făcut-o cu mâna lor: au ratat un penalti, au încasat un roşu din prostie dar au luat şi două goluri în prelungiri în urma unor gafe de amatori… În aceste condiţii era greu de obţinut calificarea în Europa.

Un nou penalti ratat

Presiunea este mare atunci când vorbim de locurile 2 şi 3. ei bine, Pandurii pare genul de echipă care îşi complică singură existenţa prin gesturi prosteşti. Această echipă nu are maturitate, dar nici moral de competiţie. Naivitatea este la ea acasă în tabăra pandurilor. Ei bine, la meciul cu Braşovul gorjenii nu aveau voie să facă vreun pas greşit. Dar, oltenii au călcat în oale. Meciul a început cu Pandurii în ofensivă, Viera trimiţând cu capul din ceru însă un fundaş al braşovenilor a respins de lângă bară. Oaspeţii au dat ei lovitura în minutul 6, Vagner a centrat de pe dreapta, Popa a reluat din 10 metri, portarul Mingote a respins balonul în faţă până la Tătar care din apropiere a şutat sec printre picioarele lui Mingote deschizând scorul. O mică lovitură de teatru. Reacţia pandurilor a venit imediat, Matulevicius reluând mingea cu capul la o palmă de vinclul porţii braşovene. Apoi, Nicoară a căzut în careu, dar centralul Balaj nu a dictat penalti. Însă, la următoarea intrare în careu soldată cu cădere, Nicoară a căzut în careu în minutul 22 şi Balaj a pus mingea pe punctul cu var. Anton a luat cu greu mingea din braţele lui Nicoară, a executat dar Marinescu a apărat penaltiul.

Popa ne-a îngropat

Lucrurile nu erau deloc în ordine pentru gorjeni care cu greu găseau spaţii să ajungă spre buturile adverse. S-a apelat la şuturi de la distanţă, dar Anton a greşit ţinta de la 25 de metri. În minutul 45, Nistor a tras şi el, mingea a atins un adversar, şi-a schimbat traiectoria şi a ajuns în poartă. 1-1 şi Pustai trebuia să-şi capaciteze echipa pentru partea a doua. Zis şi făcut, oltenii au ieşit decişi de la vestiare, Răduţ şutat din careu, dar Marinescu a evitat golul. Apoi, Matulevicius a tras şi el, dar acelaşi portar a scos, în continuarea fazei Machado reuşind să scoată de pe linia porţii mingea şutată tot de Matulevicius. În minutul 51 a picat şi golul. Nistor a centrat din corner, iar Viera a marcat cu capul pentru 2-1. De aici totul s-a schimbat, Adi Rusu a făcut un fault absolut prostesc la centrul terenului, a luat al doilea galben şi a fost eliminat cu 35 de minute înainte de final. Minute de chin pentru olteni care trebuiau să închidă meciul. S-a trecut la trageri de timp, oaspeţii erau inerţi, iar meciul curgea spre o victorie a pandurilor. Pustai a decis să-l scoată pe Nistor, şi să-l păstreze în teren pe Răduţ, iar acesta în afara faptului cp nu are o disponibilitate mare la efort pe faza de apărare a mai şi comis un fault din care s-a marcat. În minutul 89, Popa a bătut hoţeşte o lovitură liberă de la 35 de metri, Mingote nu a ştiut să stea în poartă, iar mingea s-a dus pe colţul scurt. 2-2 dintr-un cadou. Meciul a devenit unul de coşmar după ce Machado a marcat pentru 3-2 în minutul 93 cu o lovitură de cap care l-a lăsat spectator pe Mingote. Acesta a şi fost scorul final, eşec pentru Pandurii care poate fi decisiv…