Chiar dacă mai au doar şanse teoretice, gorjenii nu se predau şi îşi joacă şansa

Energia: Janjusevic (3p), Deconescu, Gliga, Darby (29p), Roşu (3p), Lăpuşte, Steffel (11p), Mocanu, Wisseh (23p), Kennerly (11p), Nikolic (6p), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

CSM: Martinic (25p), Morris (8p), Şanta (6p), Shepherd (25p), Fometescu (3p), Căruţaşu (6p), Stephen Sir (9p), Stănescu, Patterson (2p). Antrenor: Hristu Şapera.

Arbitri: Fabiana Martinescu, Alin Faur, Şerban Rasoga

Sala Sporturilor Târgu-Jiu, spectatori: 800

Energia moare dar nu se predă. Echipa gorjeană are şanse infime de a prinde play-off-ul, însă şi acele mici şanse sunt jucate de către gorjeni. Aşa se face că târgujienii au câştigat o finală contra celor de la CSM Bucureşti, un joc destul de important şi de care depindea soarta Energiei în actualul sezon. Gorjenii au câştigat lupta, însă nu şi războiul care este în continuare foarte greu. în acest moment, Energia nu depinde doar de propriile rezultate, ci şi de rezultatele ale altor trei echipe, CSM Bucureşti, CSU Sibiu şi BC U Piteşti. Mai sunt cinci etape, iar pentru a prinde play-off-ul, gorjenii trebuie să câştige minim patru meciuri, în timp ce adversarii nu au voie să se impună în mai mult de trei jocuri. Cam grea misiunea, dacă nu chiar imposibilă…

Greu cu CSM

Chiar şi Slobodan Nikolic recunoaşte că echipa sa are doar şanse teoretice să mai prindă primele opt locuri la finalul sezonului regulat. Chiar şi în aceste condiţii, tehnicianul sârb îşi joacă şansa până la capăt. Un prim pas l-a făcut prin câştigarea meciului cu CSM Bucureşti. Gorjenii au avut meci greu contra CSM-ului, dar chiar şi în aceste condiţii gazdele s-au impus şi au triumfat. Bucureştenii au avut şi 15 puncte avans, dar la final Energia a fost cea care s-a aflat la conducere pe tabelă, 86-84. Primul sfert a fost câştigat de oaspeţi, 20-23, apoi sfertul doi a fost adjudecat tot de vizitatori cu 20-22, aşa că la pauza mare tabela era favorabilă CSM-ului, 40-45. sfertul trei a fost unul nebun, Darby a jucat realmente senzaţional marcând 16 din cele 26 de puncte ale Energiei, însă şi oaspeţii au strâns 25 de puncte. Meciul s-a decis pe final, de la 73-80 în minutul 38 s-a ajuns la 84-80, parţialul de 11-0 fiind decisiv. S-a terminat 86-84, victorie ce ţine în continuare în viaţă pacientul Energia, chiar dacă asta se întâmplă cu ajutorul aparatelor. Orice pas greşi de acum încolo poate fi fatal pentru gorjeni care astfel îşi compromit sezonul deja compromis.

Darby decisiv

Louis Darby, americanul Energiei a făcut un nou meci bun. acesta a marcat 29 de puncte, a avut 10 recuperări, a dat 3 pase decisive, a avut 3 intercepţii dar şi un capac, toate ducând la o eficienţă de 36. Astfel, Darby a realizat double-double, Jay Wisseh a marcat din nou 23 de puncte, cei doi fiind cei mai buni coşgeteri ai Energiei.

Nikolic mulţumit

Aşa cum era normal, la finalul meciului, Slobodan Nikolic era mulţumit. În primul rând că scăpase de demitere, iar în al doilea rând că şi-a mai trecut în palmares o victorie. „Era important să câştigăm meciul cu CSM, după acele 4 eşecuri, iar jucătorii să-şi recapete încrederea pentru că la Târgu Mureş am pierdut în ultimul minut. De data aceasta am schimbat puţin şi defensiva, ne-am apărat în zonă, cel puţin ultimele 15 minute ale meciului, jucătorii au comunicat bine între ei, iar asta a fost cheia. Noi dacă ne apărăm bine, trebuie să şi atacăm bine. Timp de 25 de minute nu am găsit cea mai bună formulă, dar apoi şi Steffel şi Stefan Nikolic şi-au intrat în mână şi ne-au ajutat decisiv. Iar de Darby ce să mai zic, a fost din nou jucătorul numărul unu al echipei!”, a declarat Slobodan Nikolic. Acesta a mai vorbit şi de şansele echipe sale de a prinde play-off-ul. „Trebuie să mergem acum la Craiova să câştigăm pentru că şi în ultima deplasare de la Tg-Mureş am jucat foarte bine, dar am pierdut la final. Sper să ne fi recâştigat încrederea, rămân la părerea că putem să batem pe oricine, inclusiv Craiova”, a mai spus Nikolic.