AcasăNews AlertMaxim, erou în Germania

Maxim, erou în Germania

Fostul pandur, Alexandru Maxim a avut un final de săptămână senzaţional. Mijlocaşul care a plecat în iarnă de la Târgu-Jiu pe 1,5 milioane de euro la VfB Stuttgart a devenit un jucător cheie pentru şvabi. Maxim a reuşit în meciul Hoffeinheim două goluri dar şi alte două pase de gol fiind de departe cel mai bun jucător al etapei în victoria lui VfB cu 6-2. Alex Maxim a făcut cel mai bun meci al său la Stuttgart, în cele 68 de minute jucate punându-şi amprenta serios pe evoluţia scorului. Românul a marcat în minutele 28 şi 55, dar a şi pasat decisiv pentru alte două goluri marcate de colegii lui. Imediat după meciul de pomină din Bundesliga, Maxim a venit la echipa naţională a României pentru dubla decisivă cu Ungaria şi Turcia. Cel mai probabil, Maxim va fi şi titular în aceste meciuri extrem de importante pentru naţionala noastră.

Felicitat de la Târgu-Jiu

Cei de la Pandurii nu l-au uitat pe Alexandru Maxim, aşa că după meciul senzaţional făcut de mijlocaş în Bundesliga au început să-l felicite. „Bravo lui. Îi ţinem pumnii, de fiecare dată când avem ocazia vorbim cu el, ştim că şi el s-a bucurat la performanţa noastră de a ajunge în grupe, la fel ne bucurăm şi noi pentru evoluţia lui din Germania. Este un super jucător, un caracter deosebit. Sper să o ţină tot aşa, să joace bine şi la naţională şi să ne calificăm la baraj iar apoi la Mondiale”, a comentat ieri preşedintele executiv, Eugen Pârvulescu.