14.9 C
duminică, mai 19, 2024
    AcasăNews AlertMedalii la atletism

Medalii la atletism

Secţia de atletism de la Pandurii produce în continuare medalii. La Vatra Dornei a avut loc finala Campionatului Naţional de alergare montană, competiţie unde au participat 99 de concurenţi de la 27 de cluburi sportive. La feminin au fost 35 de concurente iar la masculin 64.

Atleţii de la Pandurii nu s-au întors cu mâna goală de la această întrecere. Astfel, Andreea Pîşcu a terminat cursa de 4 km junioare pe locul doi, rezultat catalogat de antrenorul Ion Bură drept unul senzaţional. „Fata aceasta face atletism de doar două luni de zile şi a reuşit să ia medalie la naţionale. Clar e o fată cu mari calităţi”, a spus Bură. La rezultatul lui Pîşcu s-au adăugat şi punctele Laurei Popescu (locul 5) şi Elenei Cojocaru (locul 13), aşa că pe echipe CS Pandurii a câştigat medalia de aur. Mai mult, după cursă, Andreea Pîşcu a fost convocată la lotul naţional al României care va alerga la Mondialele de la Milano. Şi la juniori băieţi am avut rezultate bune pe echipe. În proba de 8 km, Aklexabndru Dobrişescu a terminat pe locul 6, Clauddiu Renghea pe locul 7 iar Valentin Dobîrceanu pe locul 13. Pe echipe, CS pandurii a terminat pe locul doi, deci medalie de argint. La seniori 12 km, Alexandru Staicu a ieşit la individual la locul doi, aşa că a luat argintul. Au mai punctat: Claudiu Surlea (locul 5), Constantin Surlea (locul 7), Gabriel Gorun (locul 12), Claudiu Iordache (locul 15) şi Daniel Lupuelscu (locul 22). Pe echipe, CS Pandurii a terminat pe primul loc, deci aur. În total cinci medalii, ceea ce nu e puţin.