16.5 C
duminică, mai 19, 2024
    AcasăNews AlertMergea, în semifinale la Turneul Campionilor

Mergea, în semifinale la Turneul Campionilor

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna a pierdut, joi, cu scorul de 4-6, 6-1, 5-10, în faţa cuplului Simone Bolelli/Fabio Fognini, în ultima partidă a Grupei A a Turneului Campionilor. Cu toate astea, învinşii au obţinut calificarea în semifinale de pe primul loc al grupei. Bolelli şi Fognini au câştigat primul meci la Turneul Campionilor din acest an, însă ei au părăsit competiţia.

sport-03-20Până în prezent, Mergea şi Bopanna şi-au asigurat 400 de puncte ATP şi un premiu total de 146.000 de dolari. Sâmbătă, românul şi indianul vor juca în semifinalele turneului găzduit de O2 Arena din Londra. Trebuie spus că Florin Mergea participă în premieră al Turneul Campionilor, în timp ce pentru Bopanna aceasta este a treia ediţie la care participă. Vineri, se vor încheia şi partidele din Grupa B: Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda, nr. 2) – Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franţa, nr. 6), de la 19.45, şi Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Brazilia, nr. 3) – Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia/Serbia, nr. 7), de la ora 14.00. În funcţie de aceste rezultate, va fi cunoscut clasamentul acestei grupe. Cu două victorii obţinute din două meciuri, Tecău şi Rojer sunt siguri de calificarea în semifinale, însă nu şi de locul pe care îl vor ocupa, 1 sau 2. În penultimul act, vor evolua locul 1 din Grupa A cu locul 2 din Grupa B şi locul 1 din Grupa B cu locul 2 din Grupa A.