18.8 C
marți, mai 7, 2024
    AcasăNews AlertMotru din eşec în eşec

Motru din eşec în eşec

Ieri, minerii au pierdut din nou şi au o palidă consolare: au dat gol după 820 de minute

Cei de la Motru s-au tot păcălit în ultima vreme. Ba au dat vina că au avut ghinion, ba că au pierdut cu echipe prea tari, ba că o să le vină şi lor rândul. Ei vine, etapele s-au scurs, minerii au uitat să mai câştige iar acum s-a ajuns chiar în ultima etapă şi victoriile nu au mai venit. De la acel 4-0 din prima etapă cu Dacia Mioveni, motrenii au pierdut aproape pe linie, excepţie un egal la Satu Mare. În rest au cedat în fiecare meci cu echipe tari sau mai slabe. Cert este că minerii au uitat să câştige şi situaţia devine din ce în ce mai grea, dacă nu chiar imposibilă.

Echipa păcii

Minerul Motru a pierdut şi ieri. Asta deja nu mai e o ştire pentru că minerii o ţin din înfrângere în înfrângere. Pierd meci după meci aşa că ştirea ar fi atunci când vor reuşi să câştige şi ei un joc în campionat. Ei bine, ieri, Minerul Motru a cedat acasă şi a ajuns la un înfricoşător minus 14 în clasamentul adevărului. Trist este că minerii au fost bătuţi de o altă echipă aflată la suferinţă, FC Bihor Oradea. Oaspeţii s-au adaptat mai bine pe terenul desfundat de la Motru şi au marcat rapid două goluri care practic au consfinţit în mare parte soarta jocului. Cei de la Oradea au marcat două goluri prin Lukacs în minutele 2 şi 8 aşa că deja din start problema învingătoarei nu se mai putea pune. În plus, Minerul Motru nu conta în atac, parcă era echipa păcii. În primele 45 de minute motrenii abia dacă au ajuns de 3 ori în jumătatea adversă fără a trimite vreun balon pe poartă. După odihnă, minerii au avut parte de palida consolare. În minutul 55 au reuşit să marcheze golul prin care au oprit blestemul care îi apăsa încă din etapa a doua. În total vreo 820 de minute fără prelungiri au totalizat minerii fără gol marcat, un record negativ ce poate fi cu greu bătut. Speroni a marcat şi a mai dat de doi lei speranţă minerilor că pot obţine un egal cu Bihorul. Şanse au mai fost la poarta oaspeţilor, dar prea puţine, un gol cerut de mineri, însă arbitrii au considerat că o minge trimisă pe spaţiul porţii de REăducă nu a intrat în poartă, aşa că s-a terminat 1-2.