Motru, din eşec în eşec

Echipa gorjeană nu-şi revine şi a mai pierdut un meci, al 5-lea în şapte etape

Minerul Motru: D. Popescu – Traşcă, Dicu – cpt., David, Neacşu (66 Stoenac) – Stanciu, Şoo, Hanu (74 Ştefan), Speroni – Unguru (81 C. Laurenţiu), Răduca. Antrenor: Ştefan Stoenac.

CS Universitatea Craiova: Brac – Ljubinkovic, Scarlat, Pătraşcu (10 Vişan Creţu), I. Stancu – Ad. Ionescu, Pleşan – cpt. (79 Precup) – Dragu (53 Gorovei), Dragalina, Ganea – Curelea. Antrenor: Ovidiu Stângă.

Arbitri: Dorin Voina (Reşiţa) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa)

A marcat: Ljubinkovic ’72.

Stadion: „Minerul”, spectatori: 1.000.

Greu pentru Minerul Motru în Liga a 2-a. Neavând bani la dispoziţie, minerii nu au avut ce transfera de valoare în pauza de vară, iar acum se văd „roadele”. Cu jucători de Liga a 3-a aduşi gratis nu ai cum să faci o echipă competitivă de Liga a 2-a. Aşa că Minerul Motru a ajuns deja la cinci eşecuri în şapte etape, ultimul eşec fiind acasă împotriva echipei CS Universitatea Craiova. Şi ca să nu se supere nimeni, a fost acelaşi scor ca şi în meciul cu adevărata Universitatea Craiova, 0-1.

Eşec în mocirlă

Minerul Motru e o echipă cu probleme. Nu are un antrenor principal, nu are nici noroc dar are o echipă limitată din punct de vedere valoric. Ei bine, această echipă se chinuie prin Liga a 2-a şi sunt şanse mari ca la vară să reia drumul Ligii a 3-a. Ar fi păcat, dar asta e realitatea. În duelul cu CS Universitatea Craiova, minerii s-au zbătut mult, dar degeaba. Aceştia au încercat să facă faţă adversarului, iar în multe momente au reuşit. Minerii au început cu ambiţie jocul, au avut câteva intrări la minge în care au arătat că ei sunt şefi acasă, aşa că în primele 20 de minute echipa pe care mulţi o laudă şi o văd promovată în Liga 1 a fost în corzi. Dacă Gică Răduca în minutul 6 reuşea să marcheze atunci când a scăpat singur cu portarul, cu siguranţă alta era soarta partidei. Aşa, destinul a fost altul pentru mineri. Aceştia după un asalt în jumătatea adversă în primele minute au lăsat odată cu scurgerea timpului ca adversarii să vină peste ei. Şi au venit. Au fost vreo două ocazii la poarta lui Popescu, dar balonul nu a intrat în poartă. Să zicem că după primele 45 de minute remiza era echitabilă.

În partea a doua s-a jucat mai puţin fotbal şi mai mult lupte în nămol. Terenul a cedat, gazonul fiind înlocuit cu mocirla. În aceste condiţii a ieşit un joc lipsit de spectacol fotbalistic, dar ce mai conta. Minerii erau mulţumiţi cu remiza, în timp ce oaspeţii atacau dar parcă fără efect. Ei bine, în minutul 72 a picat şi golul. O centrare de pe stânga a fost reluată cu capul de Ljubinkovic şi s-a făcut 0-1. Jumătate de stadion a sărit în are de bucurie, la fel ca şi la golul marcat acum trei săptămâni de cealaltă Universitatea Craiova. Încă o dovadă a faptului că lumea nu ştie cu cine ţine, unii sunt cu „Craiolguţa” iar alţii cu Craiova lui Mititelu. Oae unde este adevărata Ştiinţa Craiova? În fine, revenind la joc, Minerul Motru a încercat să iasă la joc, dar având limite, jucătorii gazdelor nu au mai făcut nimic până la final. Astfel, Minerul Motru se scufundă în clasament, echipa chiar dacă pe alocuri are atitudine ar mai avea nevoie şi de o mână de antrenor pentru că e greu să rezişti într-un campionat în care întâlneşti jucători care au dat cu nasul şi pe la echipa naţională aşa cum este Mihăiţă Pleşan.

„Din punctul meu de vedere nu trebuia să pierdem. Nu am fost deloc inferiori echipei din Craiova. Un egal era un rezultat echitabil”, Mihai Cernica, director sportiv Minerul Motru

„Trebuie să ne adaptăm la orice teren şi la orice adversar. Sincer, după terenul prost şi modul cum am început, nu mă aşteptam să câştigăm, dar pe parcurs am căpătat încredere şi am avut şi puţin noroc” Ovidiu Stângă, antrenor CSU Craiova