Gorjenii nu se regăsesc şi au comis-o aseară contra Ceahlăului

Pandurii: Stanca – Ungurușan, Erico, Christou (46 Buleică), Momcilovic – Anton, Breeveld – Distefano (46 Alex dos Santos), Nistor, Nicoară – Bud (65 Ciucur). Antrenor: Cristi Pustai.

Ceahlăul: Calancea – Dumitraș, Marc, Ichim, Slavickas – Achim, Onciu – Popadiuc, Lucas Garcia, Chitoșcă – M. Constantinescu. Antrenor: Costel Ilie.

Cartonașe galbene: Breeveld, Unguruşan/ Marc (45), Popadiuc

Arbitri: Ovidiu Hațegan – Adrian Ghinguleac, George Neacșu. Adiționali: Nicolae Botaș, Flavius Roșu.

Stadion „Municipal”, Târgu Jiu, spectatori: 1.500

Pandurii nu se află în cea mai bună perioadă. Jocul prost de la Galaţi a continuat şi la Târgu-Jiu contra unei echipe venită să scoată punct sau puncte. Vicecampionii României s-au chinuit aseară pe o ploaie deasă şi rece şi au obţinut doar un punct contra moldovenilor. Din păcate, Pandurii nu joacă bine şi face paşi greşiţi în cursa pentru Europa.

Semne rele jocul are

Prima repriză a meciului de aseară de pe Municipal a fost una în care trupa lui Cristi Pustai a făcut un joc anost, lipsit de clar viziune în atac. Din nou erorile din apărare au cântărit decisiv, iar asta s-a simţit pe tabelă. Moldovenii au venit să joace la Târgu-Jiu, au încercat să facă un pressing avansat care le-a creat probleme pandurilor. Aceştia au atacat haotic, fără idee aşa că în rare momente au pus sub presiune poarta moldovenilor. Prima situaţie de poartă a aparţinut oltenilor, dar şutul lui Nicoară din unghi a trecut pe lângă. Era minutul 6. După două minute a picat golul. Din nou oltenii au greşit şi adversarii i-au taxat. Unguruşan a şutat în Garcia, acesta i-a trimis lui Chitoşcă scăpat singur cu portarul l-a driblat şi a înscris. La 0-1 oltenii trebuiau să atace, dar nu au reuşit nimic. Şuturile lui Distefano sau reluarea lui Paraskevas cu capul nu au adus golul mult dorit. De partea opusă, Ceahlăul a jucat pe contraatac, a încercat să aducă ceva, însă le-a fost greu moldovenilor. S-a terminat 0-1 în prima parte.

La pauză, Pustai a făcut două schimbări ofensive, i-a trimis în teren pe Alex şi Buleică şi oltenii au început tare. Trei şuturi trimise spre poarta lui Calancea trebuia să anunţe o repriză în care oltenii să atace. Nu a fost chiar asediu la poarta moldovenilor, ba din contră, în unele momente oaspeţii au avut controlul. Gorjenii atacau dar fără spor, nu aveau consistenţă în atac iar minutele treceau cu repeziciune. În minutul 74 Nicoară a driblat în careu, a fost agăţat de un fundaş, iar centralul a dictat penalti. Alex a luat mingea şi a şutat în stânga portarului pentru 1-1. Ultimele minute s-a jucat pe contre. Ceahlăul a avut o ocazie mare, Achim reluând cu capul din 4 metri pe lângă poarta lui Stanca. Oaspeţii s-au apărat pe trei linii, au pus serios osul şi au dus meciul spre un final încins. S-a încheiat nedecis, 1-1, rezultat care reduce don şansele pandurilor pentru Europa.

Lojă plină

Loja oficialilor de la Pandurii a fost aseară ticsită cu oameni importanţi. Pentru prima dată la un meci al pandurilor a fost prezent şi managerul CEO, Laurenţiu Ciurel, acesta fiind flancat de preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, Ion Călinoiu, primarul Florin Cârciumaru şi prefectul Alin Văcaru. Tot acolo a luat loc şi Mihai Prunariu, aflat şi el în premieră la un meci al pandurilor pe Municipal în Liga 1.