Gorjenii au pierdut la Sibiu şi au şanse din ce în ce mai mici să prindă play-off-ul

CSU: Devon Austin 24p, Christopher Lee 17p, Milos Bojovic 14p, Popa Calotă 8p, Robert Sarovic 6p, Matija Ceskovic 4p, Kyle Nelson 2p, Cristian Crăciun, Cristian Ban, Sorin Răducan, Victor Diaconescu, Vlad Tincu. Antrenor: Miodrag Perisic.

ENERGIA: Kostas Kakaroudis 18p, Giordan Lee Watson 14p, Louis Darby 13p, Ermin Jazvin 9p, Tal Karpelesz 8p, Porter Troupe 7p, Baris Aktaş 2p, Cătălin Vlaicu, Daniel Tudosă, Adrian Roşu, Claudiu Alionescu, Răzvan Bratoloveanu. Antrenor: Florin Nini.

Sibiu, Sala “Transilvania”

Au arbitrat: Mircea Şerban, Alin Faur, Alexandru Anica

Observator: Radu Vaida

Energia este în criză. Echipa de baschet antrenată de Florin Nini nu se găseşte şi pierde meci după meci. deja, în acest retur, gorjenii au cedat în două partide din trei, aşa că obiectivul este serios pus în pericol. Cu fiecare înfrângere, Energia mai face un pas spre ratarea calificării în play-off ceea ce chiar ar fi o lovitură sub centură dată gorjenilor. Ei bine, în ultima etapă, Energia a cedat la CSU Sibiu într-un joc în care se poate spune că oltenii şi-au pus singuri piedică.

Greu de ajuns în play-off

Fără o piesă importantă, pivotul Dajpa care este accidentat, Energia s-a prezentat bine în meciul de la Sibiu. Gazdele au controlat jocul în mare măsură, Energia fiind mai tot timpul în coasta adversarului din Sibiu. Gazdele au avut un start bun de meci, au câştigat primul sfert la 8 puncte, dar apoi au cedat următorul sfert, aşa că la pauză a fost 38-36. În sfertul trei s-a mers cap la cap minute bune, ba Energia chiar a şi condus cu 41-40, dar gazdele s-au impus şi cu zece minute înainte de final aveau un avans considerabil pe tabelă. În ultimele zece minute, gorjenii s-au chinuit să revină de la un handicap de 11 puncte, dar nu au putut ajunge decât la trei puncte în spatele adversarilor, aşa că eşecul nu a putut fi evitat. CSU Sibiu a câştigat cu 75-71, victorie care face ca soarta Energiei să fie pe muchie de cuţit. „Este grea lupta pentru intrarea în play-off. Este un campionat foarte puternic, cu meciuri frumoase de angajament şi luptă”, a comentat antrenorul Florin Nini. Şi Radu Stroescu spune că meciurile viitoare pot fi decisive. „De la locul 4 la locul 10 este un echilibru. Dacă ne uităm pe meciurile care le vom avea, avem un program mai greu faţă de alte echipe cu care ne batem la play-off. Nu e nimic pierdut, la fel cum am pierdut acasă putem câştiga în deplasare. Avem şansa noastră, şi ne-o vom juca”, a spus şi Stroescu.

Părţi bune şi părţi rele

Revenind la meciul de la Sibiu, antrenorul Nini spune că echipa a jucat per ansamblu bine. „A fost un meci greu aşa cum ne-am aşteptat, însă eu nu pot decât să fiu bucuros pentru modul în care băieţii au înţeles să suplinească lipsa lui Djapa, un jucător foarte important în angrenajul echipei noastre. Am luptat eu zic foarte bine împotriva unei echipe care face multe recuperări. Noi am reuşit să avem mai multe recuperări ca ei. Fiind nevoit să joc cu un singur pivot 40 de minute nu a fost uşor. Am arătat că putem în acest meci.. Felicit echipa Sibiului pentru victorie şi publicul care a fost la înălţime”, a mai spus Nini. În schimb, Radu Stroescu a văzut şi puncte bune în jocul echipei sale. „Am jucat pe terenul liderului, o echipă care a început să joace foarte bine. Noi am arătat altă atitudine, suntem mulţumiţi, am fost acolo şi ne-am bătut, am încercat să scoatem maxim. Cei care au intrat pe teren au suplinit lipsa lui Djapa. Am pierdut la patru puncte într-un meci în care am avut şanse mici. Suntem mulţumiţi de jocul echipei, nu şi de rezultat. Şi turul l-am început mai greoi, eşecuri cu Sibiu şi Cluj, apoi am crescut de la meci la meci, am câştigat şi în deplasare. De ce nu am putea face asta în continuare. Cu atitudine şi seriozitate putem câştiga şi în deplasare şi să ne îndeplinim obiectivul”, a mai spus Stroescu.