Pandurii: Stanca – Ciucur, Vasiljevic, Săpunaru, Acsinte – Ropotan, Răuță (70 Nicoară) – Antal (60 Wellington), Nistor, Răduț – Hora (84 Grecu). Antrenor: Edi Iordănescu.

CSU Craiova: Straton – Dumitraș, Iliev, Acka, Vătăjelu – Zlatinski, Mateiu – Ivan (90 Izvoranu), Rocha, Băluță (63 Herghelegiu) – Măzărache (77 Achim). Antrenor: Victor Naicu.

Au arbitrat: Radu Petrescu – Miclos Nagy, Mircea Grigoriu.

Cartonașe galbene: Răuță (28), Ropotan (62) / Dumitraș (29), Acka (37), Zlatisnski (54), Băluță (61)

Stadion „Municipal”, Drobeta Turnu Severin, spectatori: 3.500

Pandurii s-a încurcat de CSU Craiova, dar și CSU s-a încurcat de Pandurii. Craiovenii au pierdut orice șansă la accederea în play-off, în timp ce gorjenii au făcut un pas greșit în cursa de urmărire a echipelor de pe primele locuri. Efectiv oltenii s-au încurcat reciproc…

sport-01-23

Joc anost

Meciul dintre Pandurii și CSU Craiova a adus în tribunele de la Severin 3500 de spectatori, oameni care au venit pentru a susține echipa considerată oaspete. Din păcate, Severinul se dovedește că nu este casa pandurilor, oamenii de la Mehedinți susținând Craiova, așa cum și la meciurile cu Dinamo sau Steaua au fost fanii acestor echipe. Jocul a început cu echipa gazdă în atac, în minutul 2, Ropotan a șutat de la 17 metri, puțin peste poartă. Oaspeții au dat lovitura pe contraatac, Rocha i-a pasat pe culoar lui Măzărache, acesta a pătruns și din 14 metri a trimis pe sub Stanca pentru 0-1. Gazdele au acuzat șocul golului, iar Ivan a reluat cu capul, dar de data aceasta Stanca a fost la post. Târgujienii au încercat să joace pe atac, au pus stăpânire pe joc, dar presiunea pandurilor nu a produs pericol la poarta lui Straton. Meciul în sine nu a fost deloc unul spectaculos, ba din contră părea a fi unul de uzură și care nu ridica deloc pulsul celor care au venit să vadă un meci de Liga 1. Cei de la Craiova își urmăreau propriul interes „omorând” meciul spre disperarea gorjenilor. În partea a doua, gorjenii au început în atac, au încercat să desfacă apărarea aglomerată a lui CSU, dar cu greu se ajungea în preajma careului de 16 metri. De partea opusă, craiovenii au conservat rezultatul, s-au apărat și au încercat pe contre să pună în pericol poarta lui Stanca. În minutul 61 o minge trimisă din lovitură liberă de Zlatinski a fost scăpată în față de Stanca, însă gazdele au avut noroc pentru ca Acka s-a încurcat în minge în careu. Apoi au urmat multe minute în care gorjenii se chinuiau să atace, iar în minutul 88 a picat și golul, Wellington reușind să înscrie din careu. Un rezultat care nu ajută pe nimeni, însă așa este la fotbal…

Huiduiți la Severin

La meciul de la Severin au fost prezenți 3500 de spectatori, aproape toți fanii Craiovei. Dovada cea mai bună a fost reacția spectatorilor în minutul 8 care au sărit în sus de bucurie la golul Craiovei. Mai mult, au fost multe momente în joc când jucătorii pandurilor au fost huiduiți atunci când atacau și încercau să pună în pericol poarta lui CSU. Deși au jucat acasă, Pandurii s-a simțit ca în deplasare, singurul lucru care a lipsit fiind imnul Craiovei la stația de amplificare.

Protest al fanilor gorjeni

La meciul de la Severin, Pandurii a fost încurajată de un grup format din 50 de persoane. Cei din galeria DURII au afișat încă din primul minut un banner uriaș în care cereau ajutorul financiar pentru echipă și justificau cumva aportul pe care CEO îl are asupra pandurilor. „CEO = Oltenia și Gorj. Gorj – Pandurii și Brâncuși. Pandurii merită respect” a fost mesajul fanilor veniți de la Târgu-Jiu.