AcasăNews AlertPacos din eşec în eşec

Pacos din eşec în eşec

Codaşele din grupa E din Europa League, Pandurii şi Pacos Ferreira se vor întâlni în meci direct pentru stabilirea locurilor 3-4 joi seara la Cluj. Portughezii au şi varianta meciului egal pentru a termina pe locul trei în grupă, însă oltenii vor să câştige şi după prima participare în Europa League să încheie grupa pe un loc 3 care nu este chiar de neglijat. Pentru a realiza acest obiectiv, cei de la Pandurii trebuie să câştige duelul cu Pacos şi chiar îşi doresc asta.

Noi victorie, ei eşec

Pandurii a câştigat în ultima etapă de campionat înainte de meciul cu Pacos de Ferreira. Gorjenii s-au impus cu 3-0 în faţa Universităţii Cluj, în timp ce adversarii de Europa au cedat chiar pe teren propriu la acelaşi scor de fort-fait. Pacos nu o duce deloc bine în campionatul Portugaliei. După 12 etape jucate din această ligă, adversara pandurilor este pe ultimul loc cu doar opt puncte câştigate în urma a două victorii şi alte două remize. În rest, eşecuri pe linie, vreo opt la număr, aşa că echipa care anul trecut a terminat pe trei în Liga Sagres acum este cu un pas şi jumătate în liga secundă. Tocmai de aceea, meciul cu pandurii ar trebui să fie tratat la preţ de matineu de către portughezi, miza cea mare fiind în campionatul intern unde se scurg etapele iar punctele nu mai vin. În ultima etapă de campionat, Pacos a pierdut acasă cu 3-09 în faţa unei alte echipe calificate în Europa League, Estoril. Oaspeţii au marcat de trei ori prin Balboa în minutul 11, Glvao în minutul 77 şi Bruno Lopez în minutul 84. În acest joc, cei de la Pacos au jucat în următoarea formulă: Antonio Filipe – Tony, Tiago Valente, Ricardo, Helder Lopes – Romeu, Andre Leao – Manuel Jose (Caetano 64), Ruben Ribeiro (Seri 37), Bebe (Hurtado 64) – Carlao. În primul meci din grupă între cele două echipe, scorul a fost egal, 1-1.