Panduri blestemaţi!

Gorjenii au avut 1-0 în minutul 85 dar au primit două goluri în ultimele minute

Pandurii: Stanca (24 Mingote) – Unguruşan, Paraskevas, Erico (42 Mamele), Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică, Eric, Distefano (87 Sipo) – Dos Santos. Antrenor: Cristi Pustai

Fiorentina: Munua – Roncaglia, Rodriguez, Compeer, Alonso – Cuadrado, Aquilani, Fernandez – Juaquin, Matos, Yakovenko. Antrenor: Vicenzo Montella

Au arbitrat: Tasos Sidiropoulos, Christos Akrivos, Damianos Efthimiadis. Asistenţi suplimentari: Stavros Tritsonis şi Ilias Spathas. Arbitru de rezervă: Gagas Dimitrios

Cartonaşe galbene: Erico da Silva (25), Momcilovic (55), Anton (79) / Rodriguez (68), Borja Valero (79)

Stadion: Cluj Arena, spectatori: 6.000

Pandurii a jucat cu tupeu, a jucat de la egal la egal cu Fiorentina şi a fost la un pas de o mare victorie. Dar în loc de o victorie a fost un eşec. Un eşec amar. Gorjenii au rezistat 86 de minute, dar au cedat pe final într-un final de coşmar. Ce păcat, ce ghinion, ce blestem! Nu este pentru prima dată când italienii le dau dureri de cap românilor, Steaua a păţit-o cu Napoli când a pierdut la rândul ei o calificare în minutul 92!

Gol pentru generic tv

Primele 10 minute ale meciului de la Cluj au însemnat o posesie pentru Fiorentina, Pandurii fiind în apărare. Gorjenii nu au prea ajuns în jumătatea adversă cu mingea la picior şi asta pentru că italienii au stat bine în teren. Presiunea italienilor s-a concretizat abia în minutul 11 cu un şut de la 16 metri al lui Matos trecut peste poarta lui Stanca. 21 a fost minutul în care gorjenii au tras primul şut la poarta Fiorentinei, Buleică a şutat de la 20 de metri, însă balonul a trecut la un metru de buturile lui Munua. După acest şut finalizat cu ovaţii din tribună, italienii au revenit la conducerea partidei şi au început să dea emoţii gorjenilor. În minutul 24 Stanca a cerut schimbare, iar Mingote a intrat între buturi. Portughezul s-a evidenţiat în minutul 26 atunci când Juaquin a scăpat spre poarta noastră, însă portarul nostru a reuşit să-l blocheze pe adversar. În minutul 30 gorjenii au marcat golul serii în Europa. Buleică a centrat de pe stânga iar Eric de la 14 metri a reluat din foarfecă direct în vinclul porţii italiene. Un super gol, o super reuşită demnă orice generic tv, chiar şi pentru CNN. Brazilianul Eric a marcat un super gol care a fost aplaudat chiar şi de fanii echipei italiene. Ba mai mult, imediat după gol Eric a izbucnit în plâns de emoţii, lucru sesizat imediat de camerele tv. După cinci minute Eric i-a furat mingea unui adversar, a scăpat sper poarta adversă, i-a pasat lui Dos Santos la marginea careului, acesta i-a întors serviciul lui Eric, însă în momentul când se pregătea să şuteze din careu brazilianului i s-a suflat balonul. Putea fi 2-0 fără probleme, dar nu a fost să fie. Până la pauză italienii au încercat să revină în joc, dar fără realizări pe tabelă.

Au avut marile ocazii

Partea a doua a început furibund cu o mare ocazie a italienilor, Mingote reuşind să-l blocheze pe Matos în situaţie de singur cu portarul. După alte patru minute Aquilani a tras şi el spre poarta pandurilor, dar balonul a trecut peste. Presiunea italienilor era mare, jucătorii Fiorentinei nu ne-au mai dat mingea aşa că au continuat să rateze. Borja Valero, intrat la pauză a primit o minge peste apărarea pandurilor, iar din 8 metri jucătorul advers a trimis pe lângă poarta goală a pandurilor. Într-un singur minut, 57 oltenii au trecut pe lângă gol de două ori. Mai întâi Momcilovic a tras, portarul a respins în faţă până la Dos Santos care nu a putut şuta, dar i-a întors mingea lui Momcilovoc care a fost blocat din nou. Apoi, Eric a tras şi el de la 16 metri, dar Munua a scos de la rădăcina barei un gol ca şi făcut. Tot Eric a avut următoarea ocazie, şut de la 20 de metri trecut peste poartă în minutul 63. Italienii au forţat, au continuat să pună presiune la poarta lui Mingote şi pe final de joc, cu cinci minute înainte de final Fiorentina a egalat. Cuadrado a centrat de pe dreapta, mingea a trecut printre o pădure de picioare şi a ajuns la Matos care de pe linia porţii a egalat. Fiorentina a forţat şi Matos a mai marcat un gol, dar din off-side. Pe final, oltenii nu se mai regăseau, iar Mingote a salvat miraculos mingile lui Borja Valero şi Juaquin. Inevitabilul s-a întâmplat, iar italienii au câştigat cu un gol în minutul 92 marcat de Borja Valero.

„Echipele mari câştigă şi când nu joacă bine. A fost greu, am greşit pe final şi am pierdut. Toată echipa a avut o cădere pe final. Trebuie să avem capul sus. Suntem trişti că nu am câştigat, dar mergem mai departe. E cel mai frumos gol din cariera mea”, Eric de Oliveira

„Ne luptăm de acum încolo pentru locul 3 în grupă. Acesta este fotbalul”, Cristi Pustai, antrenor Pandurii