13.2 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertPanduri de deplasare

Panduri de deplasare

Gorjenii continuă seria meciurilor bune în deplasare, aseară au câştigat cu Viitorul Constanţa

Pandurii avea cel mai bun atac înaintea acestei etape, în timp ce Viitorul Constanţa cel mai slab atac din Liga 1. Era de aşteptat ca oltenii să defileze la Chiajna, însă nu a fost chiar aşa. Ba din contră, echipa care a fost mai aproape de gol a fost cea a lui Gică Hagi, Viitorul având marile ocazii ale partidei. Gorjenii au suferit mult în ofensivă, jocul nu a mai mers ca la meciul cu Fiorentina însă finalitatea a fost alta. Viitorul a avut marile ocazii, însă pragmatimsul pandurilor a fost mai eficient iar punctele au fost luate de echipa mai experimentată. Continuă seria bună a pandurilor pe teren străin unde până acum elevii lui Cristi Pustai au pierdut doar un meci, în timp ce acasă au cedat deja în trei partide.

Au avut şansă

În prima parte, târgujienii au ajuns cu greu în careul advers, nu au prea contat în atac spre dezamăgirea lui Cristi Pustai. Putem nota vreo două acţiuni la poarta celor de la Viitorul Constanţa, un şut al lui Anton trecut la o palmă de poarta gazdelor şi un alt şut al lui Dos Santos prins fără emoţii. În schimb, la poarta lui Mingote pericolul a fost constant. Băluţă a avut prima mare ocazie a meciului, şut în transversala porţii noastre în minutul 21. După câteva secunde a tras şi Larie de la 30 de metri, dar Mingote a scos senzaţional. Apoi după un alt minut şi Gavra l-a ţintit pe Mingote ajuns deja omul meciului în trei minute. Pe final de repriză, Mingote a mai scos o minge grea de la colţul scurt în urma unui şut al lui Benzar, aşa că la pauză a fost 0-0 datorită portughezului. În actul secund, primele ocazii le-au avut gazdele de la Viitorul. Mai întâi, în minutul 53 Mingote a avut un reflex bun pe linia porţii la mingea trimisă cu capul de Gavra. Apoi, acelaşi Gavra a şutat de la marginea careului, mingea a lovit bara din stânga lui Mingote, s-a întors în portar şi din el a ieşit în corner. la nici trei minute, în minutul 68 oltenii au dat lovitura. Distefano a inventat o pasă genială printre doi jucători ai Viitorului, Nicoară venit din stânga a preluat şi din careu l-a executat pe Balauru cu un şut la colţul lung. Până la final nu s-au mai consemnat decât vreo trei mingi trecute pe lângă poarta pandurilor.

Cad pe capete

Timp de două săptămâni gorjenii nu vor mai avea meciuri de jucat. Meciurile oficiale ale echipelor de club se suspendă până ce se vor juca meciurile de baraj pentru Mondiale. Această pauză pică bine pandurilor care au infirmeria plină. Pentru meciul de aseară lista cu jucători indisponibili a lui Pustai era foarte lungă, ba aseară a mai intrat cineva în listă. Predescu, Matulevicius, Stanca, Etico, Mamele şi mai nou Dos Santos sunt jucători cu probleme medicale. Aseară a lipsit şi Paraskevas care a fost suspendat, aşa că fundaşi centrali au jucat în premieră Rada şi Elton da Silva.