9.7 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, calificare cu noroc!

Pandurii, calificare cu noroc!

Echipa lui Grigoraş nu a făcut un meci bun la Pâncota, dar a câştigat având noroc

Şoimii Pâncota: Păşcălău – Maghici, Crușoveanu, Lung, Siminic – Polgar, Issa, Dubeștean, Fl. Cuedan – Băd, A. Mihai.

Pandurii: Gliwa – Buleică, Elton da Silva, Mevlja, Momcilovic – Nistor, Predescu, Iorga – Roman, Matulevicius, Shalaj.

Au arbitrat: Florin Marcu (Oradea), Iulius Timar (Marghita) şi Petru Gașpar (Timișoara). Rezervă: Marius Omuţ (Oradea).

Observatori FRF: Nicolae Grigorescu (Timişoara), Valer Vancea (Oradea).

Norocul face parte din joc. Dacă duminică echipa lui Petre Grigoraş n-ar fi meritat să piardă la Giurgiu, ieri gorjenii au avut şi şansă şi s-au impus la Pâncota într-un meci în care gazdele au trimis de două ori în barele porţii lui Michal Gliwa. Astfel, oltenii au obţinut calificarea mai departe în Cupa României în faţa unui adversar de liga a 2-a. Şoimii Pâncota este o echipă de fotbal din Arad care pretinde că are 76 de ani de existenţă. Ei bine, Şoimii Pâncota a reuşit ieri să pună mari probleme pandurilor în 16-imile Cupei României, o competiţie a surprizelor. Târgujienii nu au mai repetat evoluţia bună din meciul cu Astra, dar s-au impus ajungând în 8-imile Cupei. Surpriza nu s-a produs.

Au tremurat pentru calificare

Petre Grigoraş se temea de dorinţa mare a gazdelor în „meciul vieţii lor”. Şi a avut dreptate, cei de la Şoimii Pâncota au jucat tare, nu s-au menajat deloc, au evoluat cu ambiţie şi au dat de furcă pandurilor. gorjenii au început meciul având o posesie superioară, însă primele situaţii de gol au aparţinut gazdelor care şi-au arătat totuşi limitele. La mijlocul primei reprize a picat golul, Nistor a centrat de pe Stânga iar fundaşul adus acum două săptămâni, Mevlja a reuşit să puncteze pentru Pandurii la chiar primul meci jucat în tricoul alb-albastru. Din păcate, oltenii nu putut păstra avantajul pe tabelă decât şapte minute, Băd restabilind egalitatea după ce Gliwa l-a blocat pe Alin Mihai, balonul a ajuns la Băd care din 6 metri a marcat nestingherit. Până la pauză, oltenii au mai avut două ocazii, Matulevicius şi Nistor ratând situaţii bune. În actul secund gazdele au dominat, au avut controlul meciului, şi efectiv s-au jucat cu ocaziile. După ce în startul reprizei cei de la Şoimii au cerut un penalti la o cădere în careu a unui jucător gazdă, au urmat alte momente încinse la poarta lui Gliwa. Ei bine, portarul gorjenilor a avut câteva parade importante, intervenţii care au cântărit mult la final. Gazdele de la Şoimii Pâncota au trimis de două ori mingea în bară, prima dată în minutul 79, atunci când Gliwa a şi avut un reflex senzaţional deviind balonul în bară. În minutul 83 oltenii au marcat prin Cornel Predescu în urma unui şut deviat de Suciu. După golul primit, cei de la Şoimii au ieşit la atac şi Suciu a trimis din 6 metri din nou balonul în bara porţii lui Gliwa. S-a terminat 1-2, victorie importantă pentru gorjeni care merg mai departe în Cupa României.

Grig şi Prunariu în tribune

Interesul a fost mare pe marginea partidei de ieri de la Pâncota. Astfel, în micuţele tribune din localitatea arădeană s-au înghesuit peste o mie de persoane, toate curioase să vadă la lucru o echipă de Liga 1, Pandurii. Ei bine, pentru acest joc, Grig s-a decis să trimită în teren şi jucători consacraţi, jucători pe care cei de la Pâncota îi văd doar la tv, gen Nistor, Matulevicius sau Momcilovic. La acest joc, Petre Grigoraş nu a avut dreptul să ia loc pe banca de rezervă pentru că a fost eliminat la jocul de la Giurgiu, aşa că a trebuit să-şi găsească un loc în tribună. S-a aşezat lângă banca de rezervă a oaspeţilor, acolo unde Marian Dinu a îndeplinit funcţia de principal. Grigoraş nu a fost lăsat singur printre spectatorii gazdă, lângă antrenor luând loc preşedintele Mihai Prunariu.

„Terenul foarte prost, denivelat ceea ce a dus la un echilibru al forţelor pe teren. Am câştigat cu puţină şansă pe final, ne-am complicat puţin. Pe un astfel de teren e greu să joci, sincer. Şoimii formează o echipă solidă, au avut ambiţie, noi veneam după o înfrângere, o traumă psihică la Astra. E greu să joci după un meci ca al nostru la Giurgiu. Bine că ne-am calificat. Foarte greu obţinută calificarea, am respectat competiţia deşi programarea a fost de amatorism, să fim programaţi atât de repede. Bine că am trecut cu bine”, Petre Grigoraş, antrenor Pandurii