16.7 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, calificare în sferturile Cupei Ligii!

Pandurii, calificare în sferturile Cupei Ligii!

Gorjenii au tremurat în primele 45 de minute, dar s-au calificat meritat după un joc bun în partea a doua şi prelungiri

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Fl. Ilie, Mujdragic, Buzean (cpt.) – Llullaku, Tahar (59 Todea), Enescu, R. Avram (70 Figliomini) – Fl. Dan – Vitinho (24 Buziuc). Antrenor: Cristi Dulca

Pandurii: Stanca – Pleaşcă, Erico da Silva, Christou, Momcilovic – Anton (cpt.) (60 Roman), Elton da Silva, Răduţ – Iorga (82 Buleică), Matulevicius, Shalaj (79 Nicoară). Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Florin Miron (Bucureşti) Mihai Iliescu (Craiova) şi Daniel Ciocănea (Sibiu)

Cartonaşe galbene: Buziuc (72), Enescu (89, 97) / Stanca (17), Erico (24), Elton (77), Pleaşcă (79), Momcilovic (89)

Cartonaş roşu: Enescu (97)

Stadion Mediaş, spectatori 1000

Cupa Ligii este o competiţie care pune la bătaie un milion de euro. Banii vor fi împărţiţi între competitoare, dar trofeul e râvnit de mai multe echipe, chiar şi de Pandurii. Aseară a venit rândul pandurilor să joace în această competiţie nou apărută, iar târgujienii au obşţinut calificarea în sferturile acestei competiţii. Gorjenii, deşi au pornit cu prima şansă în jocul de aseară nu au fost mult peste adversari în primele 45 de minute. Oaspeţii au început tare, au avut o situaţie bună prin Răduţ care din careu a tras peste poartă. Apoi Stanca a scăpat de eliminare la o fază în care ar fi comis henţ în afara careului, după care Matulevicius a irosit cea mai bună oportunitate a pandurilor din primele 45 de minute, trimiţând cu capul puţin pe lângă poarta lui Pleşca. Gorjenii s-au stins oferindu-le gazdelor şansa să atace mai mult şi periculos. Aşa se face că în minutul 24, Buziuc, introdus cu câteva minute înainte în teren a fost agăţat prin imprudenţă în careu de Erico, iar centralul a dictat penalti. Lullaku a şutat, Stanca a apărat, mingea a ajuns în careu la Buziuc care a şutat în bară, iar de acolo balonul a ajuns la Lullaku care cu umărul a trimis în poartă. Golul a fost anulat, însă apărarea pandurilor se clătina serios. Buziuc şi Enescu a mai şutat spre poarta lui Stanca, dar fie portarul sau imprecizia medieşenilor au dus la un rezultat alb la pauză.

Faze controversate

În prima parte a meciului au fost câteva decizii controversate, toate în jumătatea pandurilor. În minutul 17 al meciului, un jucător al Gazului a scăpat spre poarta pandurilor, portarul Stanca a ieşit din poartă şi în săritură a atins mingea cu mâna, iar centralul a dictat henţ şi galben pentru portar. Gazdele au cerut eliminare, însă au rămas doar cu cerutul pentru că portarul nu era ultimul apărător. După şapte minute centralul Florin Miron a dictat penalti în urma unei piedici în careu a lui Erico la Buziuc, atacantul gazdelor luându-i faţa pandurului, iar acesta l-a agăţat în careu. Ei bine, Lullaku a executat penaltiul, Stanca a respins în lateral, Buziuc a şutat din careu, mingea s-a dus în bară, a revenit în teren la Lullaku, jucător care cu umărul a trimis-o în poartă. Reuşita a fost anulată pe motiv de henţ, decizie controversată şi contestată de gazde…

Ratări multe

Spectacolul fotbalistic din prima parte nu s-a mai repetat şi în actul secund. Cele două echipe au lăsat-o mai moale, nu au mai avut suflu şi astfel nivelul fotbalistic a avut de suferit. Gorjenii au jucat ceva mai bine, dar nu s-au lipit la gol. Răduţ a avut prima situaţie de gol, dar şutul său din unghi a fost blocat la colţul scurt de portarul gazdelor. Apoi, Matulevicius a şutat şi el, dar pe lângă poartă. Pe fază defensivă, gorjenii nu au mai comis erori, Stanca având de muncă doar de 2-3 pe nişte centrări venite din lateral şi rezolvate fără probleme. Cea mai mare ocazie a părţii secunde a avut-o Matulevicius, în minutul 81 lituanianul a rămas singur cu Pleşca, dar nu a putut să-l învingă cu un şut în stânga. Jocul mergea spre o remiză ce ducea spre prelungiri, Nicoară scăpând şi el spre poartă, dar în locul unui şut a preferat centrarea ce a fost respinsă de gazde. Pe final s-a jucat cu garda jos, ambele echipe fiind aproape de gol, însă Nicoară, Matulevoicius şi Buziuc de partea opusă nu au reuşit să se lipească la gol. S-a ajuns în prelungiri, gorjenii începând aşa cum au şi început, în ofensivă. Ei bine, în minutul 3 al primei reprize de prelungire, în urma unui corner executat de Nicoară, Paraskevas a trimis cu capul din 5 metri în plasa porţii lui Pleşca. Cu avantaj pe tabelă, gorjenii au aşteptat ca adversarii să iasă la joc pentru a-i surprinde pe contraatac. În minutul 97, Enescu a văzut al doilea galben şi a fost eliminat, aşa că târgujienii au devenit mari favoriţi la calificare cu 23 de minute înainte de final. Gorjenii au jucat inteligent şi au conservat rezultatul calificându-se în sferturile Cupei Ligii.

Pustai la meci

Antrenorul care a dus Pandurii şi Mediaşul în cupele europene, Cristi Pustai a fost în tribune la meciul de aseară. Tehnicianul este liber de contract după despărţirea de Pandurii, aşa că stă acasă, iar aseară a avut ocazia să-şi vadă la lucru fostele echipe. Cel mai probabil, Pustai a fost fan Gaz Metan aseară dat fiind faptul că este medieşean.