AcasăNews AlertPandurii, eşec la scor cu Şahtior

Pandurii, eşec la scor cu Şahtior

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Paraskevas, Erico, Momcilovic – Anton, Breeveld- Buleică, Nistor, Ciucur – Bud. Antrenor: Cristi Pustai. Au mai jucat: Nicoară, Distefano, Elton, Dos Santos

Şahtior: Kanibolotsky – Kobin, Krivtsov, Chigrinski, Shevchuk, Ferreira, Stepanenko, Bernard, Eduardo, Ilisino, Fernando. Antrenor: Mircea Lucescu

Pandurii este vicecampioana României, dar asta nu înseamnă că oltenii se pot duela cu campionii Ucrainei, Şahtior Donetsk. Trebuie spus că Mircea Lucescu a trimis rezervele pe teren, însă asta nu a însemnat că ucrainienii au fost miloşi cu gorjenii, ba din contră. Primele 45 de minute au fost groaznice pentru târgujieni care au încasat patru goluri, însă dureros este că adversarii puteau să mai marcheze. Oricum, a fost un test util din care Pandurii au învăţat multe…

Goluri multe

Când eşti de acord să joci contra lui Şahtior Donetsk te expui şi unei înfrângeri dure. Aseară, în Turcia, Pandurii a dat peste o echipă puternică din Europa şi unde se investesc sute de milioane de euro. Diferenţa între Pandurii şi Şahtior este uriaşă, iar asta s-a simţit din plin în primele 45 de minute. Lucescu a decis să trimită pe teren contra românilor o echipă formată din mai multe rezerve, dar nu a fost deloc o concesie. Ba din contră. Şahtior a început în forţă, a marcat dar golul a fost anulat pe motiv de off-side după care a urmat dezastrul. Trei minute au stabilit practic soarta jocului. În minutul 10 ucrainienii au marcat după o fază desfăşurată pe stânga şi în care fundaşii gorjenilor au dat de două ori pe lângă minge. Ferreira a marcat din careul mic, apoi gorjenii au „vândut” rapid balonul şi în minutul 11, Eduardo a făcut 2-0 cu un şut din 11 metri. Momentele de degringoladă au continuat, iar Ferreira a făcut 3-0 după ce a recuperat iarăşi mingea de la olteni. Trei minute în care gorjenii efectiv nu au ştiut cum îi cheamă cu buletinele în mână. Încet, oltenii au dat semne că-şi revin, au tras de vreo trei ori spre poarta adversă, dar balonul nu a prins cadrul porţii. Şi în loc de 3-1 s-a făcut 4-0, Bernard a şutat de la 30 de metri fără şanse pentru Stanca. Acesta a fost şi scorul pauzei.

În partea a doua, Pandurii a avut mai mult posesia, dar asta nu a însemnat neapărat că oltenii erau stăpâni ai partidei. Ba din contră, pe contraatac tot Şahtior era echipa mai periculoasă. Oltenii au avut posesia, dar una pasivă. Abia în minutul 70 gorjenii au trecut cu adevărat pe lângă gol, mingea şutată de Breeveld de la marginea careului de 16 metri a lovit transversala. În minutul 73 a mai picat un gol în poarta lui Stanca, mingea pierdută în terenul advers a fost adusă rapid în preajma careului nostru, iar Eduardo a marcat pentru 5-0 cu un şut din colţul careului de 16 metri. Oltenii au reuşit şi ei să marcheze o dată prin Breeveld, şut de la 25 de metri exact în vinclul porţii lui Şahtior, 5-1 în minutul 87. Acesta a fost şi scorul final…