12 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, "fabrică" de goluri

Pandurii, „fabrică” de goluri

Gorjenii sunt pe locul doi după zece etape într-un clasament al golurilor marcate

Au trecut 10 etape din Liga 1, iar Pandurii este în continuare o echipă bună a campionatului. Deşi mulţi susţineau că târgujienii lui Pustai se vor sufoca şi nu vor face faţă programului pe cele trei fronturi, până acum lucrurile nu stau deloc aşa. Gorjenii sunt în primele cinci echipe ale campionatului, sunt calificaţi în grupele Europa League dar şi în optimile Cupei României.

Tari în partea a doua

Vicecampioana României, Pandurii Târgu-Jiu este o echipă cu un apetit ofensiv destul de bun. Echipa antrenată de Cristi Pustai a reuşit să înscrie 20 de goluri în cele zece etape, deci o medie de două goluri pe joc. La acest capitol al golurilor marcate, târgujienii stau destul de bine cu cele 20 de goluri înscrise în jocurile de până acum. Interesant este faptul că şapte din cele 20 de reuşite din Liga 1 au fost marcate în ultimul sfert de oră. Se spune că echipa care reuşeşte să marcheze în partea a doua mai multe goluri decât în prima parte este una bine pregătită din punct de vedere fizic. Astfel, jucătorii lui Pustai au înscris 13 goluri în intervalul de timp 46-90, două reuşite fiind în minutele de prelungire ale partidelor. În aceste condiţii, în prima parte oltenii au marcat doar şapte goluri, ceea ce spune că târgujienii încep precauţi jocurile. Interesant este faptul că în intervalul de timp 60-74, echipa lui Pustai nu a reuşit să înscrie nici măcar un gol!

Peste Steaua

Se spune că Steaua este echipa cea mai bine pregătită din punct de vedere fizic. Astfel, dacă Pandurii a marcat de şapte ori în ultimul sfert de oră, Steaua a înscris de doar trei ori în acelaşi interval de timp. În alte cuvinte, Steaua este echipa care porneşte în forţă meciurile şi îşi face din start partidele uşoare, în timp ce gorjenii dau lovitura pe final de joc. Oricum ar fi, important e să marchezi…

Al doilea atac al ţării

În acest moment, Pandurii are al doilea atac al Ligii 1. Primii sunt cei de la Astra Giurgiu, echipă care a înscris 24 de goluri dar are şi un meci mai puţin disputat. Oltenii de la Pandurii sunt la egalitate cu Steaua la numărul de goluri marcate, 20, însă bucureştenii au două partide mai puţin jucate, cu Concordia şi Astra. În clasamentul golurilor marcate urmează o prăpastie mare, CFR şi Dinamo având doar 15 goluri marcate în etapele jucate până în acest moment.

Eric şi Matulevicius în top

Cei mai buni marcatori ai pandurilor sunt Eric de Oliveira şi Deividas Matulevicius. Ambii au câte cinci goluri marcate, adică jumătate din golurile înscrise de olteni în acest sezon. Pe lista marcatorilor şi-au trecut numele şi alţi şase jucători, Ciucur şi Paraskevas cu câte 2 goluri fiecare, Sipo, Buleică, Anton, Erico, Breeveld şi Momcilovic cu câte un gol fiecare.