AcasăNews AlertPandurii, final fericit de sezon

Pandurii, final fericit de sezon

Gorjenii nu au mers în excursie la Cluj şi au câştigat ultimul meci din sezon

Pandurii s-au trezit la spartul târgului. Păcat mare că sezonul s-a încheiat tocmai când şi-au intrat şi gorjenii în mână. Pandurii a reînceput să joace acel fotbal de nivel înalt cu care şi-a obişnuit susţinătorii şi cu care a şi devenit vicecampioană a României. În ultima zi în care a purtat acest apelativ de vicecampioană, Pandurii şi-a respectat statutul şi s-a impus pe Cluj Arena într-o manieră de echipă mare.

La debutul meciului, şapte din cei 22 de jucători au jucat pentru ambele echipe care s-au înfruntat aseară. Lemnaru şi Karim au fost titulari aseară pentru U Cluj, iar Ionuţ Rada a fost rezervă, în timp ce Unguruşan, Paraskevas, Erico, Alex şi Buleică au evoluat în trecut la clujeni iar acum îmbracă tricoul pandurilor. În plus relaţiile dintre cele două echipe sunt bune, dar asta nu înseamnă că s-a pus de vreun aranjament. Clujenii aveau nevoie de victorie pentru a urca în clasament şi a lua bani mau mulţi din drepturile tv, dar au pierdut în faţa pandurilor care rămân astfel invincibili în faţa ardelenilor. Prima repriză a meciului de pe Cluj Arena a fost una la discreţia pandurilor. După o primă ratare a clujenilor în care Abrudan a reluat mingea în bara transversală, gorjenii au pus stăpânire pe joc. Astfel, la poarta lui Veselovsky a fost deranj mare, gorjenii ratând ocazii imense. Shamsin de două ori, Breeveld sau Nistor au tras pe lângă poarta lui Veselovsky. Ocazii mari şi-au trecut în cont şi Elton în minutul 32 când de la 16 metri a trimis în bara transversală, dar şi Distefano care din careu a şutat, însă portarul clujenilor s-a întins şi a scos un gol ca şi făcut. Ocazii peste ocazii, însă tabela a rămas neschimbată, 0-0. Din păcate doi atacanţi au picat la datorie, mai întâi Lemnaru a fost înlocuit din cauza unor probleme medicale, pentru ca apoi şi Shamisn să-i lase locul lui Şendroiu. Puştiul promovat de la juniori putea să marcheze în finalul primei părţi, dar şutul pe jos a fost respins de acelaşi brav portar Veselovsky. Concluzia primei părţi: Pandurii a jucat pe atac, şi-a creat ocazii, însă neşansa a făcut ca tabela să rămână albă.

Şendroiu, gol la debut

În partea a doua, gorjenii au dat lovitura. În minutul 49, Şendroiu a marcat cu şansă, însă a marcat şi a deschis scorul chiar la meciul de debut. Din pasa lui Nistor, Şendroiu a ajuns în careu de unde a vrut să centreze, mingea a fost deviată de Abrudan care i-a schimbat direcţia şi a intrat în poartă. După cinci minute, acelaşi Şendroiu putea majora diferenţa, dar Veselovsky a respuins mingea. Totuşi, în minutul 56 oltenii au mai marcat o dată, Distefano a centrat de pe stânga, iar Alex din 8 metri a reluat cu latul în poarta clujenilor. Reacţia gazdelor a venit imediat, Kovacs a şutat din careu, dar Stanca a scos cu piciorul evitând golul. Era 0-2 după o oră de joc, scor corect după raportul ocaziilor de gol. Ceea ce a urmat a fost un joc la trecerea timpului, gorjenii au aşteptat finalul meciului şi al sezonului în timp ce clujenii se chinuiau să ajungă la poarta lui Stanca. Au reuşit de vreo două ori, dar portarul pandurilor a parat şutul lui Kovacs din unghi. Pe atac, oltenii au mai irosit o bună oportunitate prin Elton al cărui şut a fost blocat de Stanca. S-a jucat doar că trebuia să se mai joace, mai consemnat şi debutul lui Răzvan Negrescu, astfel că Grig a mai adus doi fotbalişti în prim planul Ligii 1. În minutul 92 Erico a marcat şi el pentru un 3-0, un rezultat care spune totul despre evoluţia din acest meci. Sezonul s-a încheiat, Pandurii a bifat o victorie meritată la Cluj şi atât.