10.3 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertPandurii = fotbal spectacol

Pandurii = fotbal spectacol

Gorjenii au câştigat pe merit la Mediaş în urma unui joc în care au ratat foarte mult

PANDURII: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Al. Vlad – Cl. Voiculeţ (64 Rusu), D. Nistor, Maxim – Karim (64 Matulevicius), Răduţ, Ibeh (85 Al. Grigoraş). Antrenor: Petre Grigoraş

GAZ METAN: Buchta – R. Zaharia, Frăsinescu, Akaki, Vukadinovici (46 Bud) – Vasilache, Cr. Todea, Fl. Dan (67 V. Negru), C. Petre – Vitinho (4 Avram), Sg. Buş. Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Istvan Kovacs, Vladimir Urzică, Alexandru Cerei

Cartonaşe galbene: Todea (23), Zaharia (30), Bud (90) / Răduţ (39), Unguruşan (90)

Spectatori: 3.000

Jucasem de patru ori la Mediaş, dar de fiecare dată pierdusem. Ei bine, acum am spart gheaţa. Am jucat fotbal şi am câştigat. Sau dacă e să punem în aplicare vorba lui Grig am spune aşa: Am respectat fotbalul, iar acesta ne-a răsplătit. Am ajuns la cota şase puncte în Liga 1, avem din nou parte de un start lansat de campionat, însă Grig ne îndeamnă să nu începem să visăm. Au mai rămas 32 de lupte de dat din acest sezon.

Victorie pe merit

La Mediaş în prima parte a meciului gorjenii au fost stăpânii absolut. Grig a ştiu ce să le ceară elevilor săi şi asta s-a văzut pe teren. „Să-i ţinem departe de poarta noastră” a fost mesajul antrenorului în vestiar. Şi jucătorii au aplicat ceea ce ştiau mai bine. Au ţinut de minge, au avut o posesie în terenul advers, iar emoţiile la poarta lui Mingote au apărut sporadic. În primele 45 de minute doar de vreo două ori au intrat medieşenii în careul oaspeţilor, iar atunci mingile trimise la înălţime au fost rezolvate de târgujieni. În rest, oltenii au pasat mingea, au controlat jocul şi inevitabil au ţinut adversarul departe de poarta lui Mingote. Ba mai mult, oaspeţii au marcat primii prin Dan Nistor, şut din afara careului de 16 metri, din poziţie laterală, balonul ducându-se la colţul lung. Era minutul 15, iar până atunci oltenii mai trimiseseră de două ori pe spaţiul porţii, însă portarul Buchta a apărat acele şuturi. La finalul primul sfert Pandurii au deschis scorul şi nu s-au retras spre propria poartă. Ba din contră, chiar având avantaj pe tabelă târgujienii au continuat să aibă posesia şi să fie echipa mai prezentă în joc. Am pasat, am avut controlul partidei, însă nu am reuşit să mai marcăm până la pauză. Din păcate din nou ratări. Cel puţin pe finalul pe finalul primei părţi am ratat exasperant de mult. Vă aduceţi aminte de golul lui Karim din meciul cu Universitatea Cluj? Ei bine, dacă da, la Mediaş, francezul putea să înscrie din nou exact dintr-o fază asemănătoare. În minutul 39 Karim a şutat de la 13 metri lateral dreapta, balonul s-a dus glonţ spre colţul lung, dar nu a mai intrat în poartă ci a trecut la o palmă de bara porţii lui Buchta. În minutul 42 s-a consemnat şi cea mai mare ocazie a partidei. De patru ori au fost aproape oltenii de gol, dar nu au băgat „coţofana” în aţe. Mai întâi Răduţ a şutat din careu, Buchta a respins în faţă, balonul a ajuns la Maxim care şi el a şutat dar în portar, apoi mingea a ajuns la Nistor care şi el şi-a încercat norocul dar un fundaş de la Mediaş a scos din faţa porţii pentru ca Voiculeţ să tragă şi el dar peste poartă. O ocazie mai mare nici că se putea. La pauză s-a intrat cu 0-1 pentru Pandurii. Profesorul de matematică, Cristi Pustai a regândit ecuaţia şi a mizat pe atac. Dar tot oltenii au plimbat mingea şi tot ei au fost mai buni. Prima ocazie a părţii secunde a avut-o Nistor, dar mijlocaşul a tras din poziţie centrală peste poartă. Şi francezul Karim a fost aproape de gol, în minutul 52. scăpat pe dreapta, din unghi Karim a şutat pe jos, Buchta s-a opus, mingea a revenit la pandur care a tras la semiînălţime dar mingea a lovit bara laterală. Ocazii peste ocazii.

Şi când jocul părea a fi sub controlul pandurilor, lui Grig i-a picat cerul în cap. Voiculeţ l-a agăţat în afara careului pe Zaharia, însă medieşeanul a căzut în careu, iar centralul Istvan Kovacs a dictat penalti. Bud a luat mingea, a şutat şi a marcat. A fugit glonţ spre marginea terenului unde s-a îmbrăţişat cu Cristi Pustai. Însă, atacantul nu observase că centralul dictase repetarea loviturii. Şi tot Bud a luat mingea, a schimbat colţul dar şi norocul şi-a schimbat faţa. Mingea a trecut pe lângă poartă, aşa că tabela a rămas neschimbată. Imediat gorjenii au avut o cădere în joc de câteva minute, iar Vasilache putea marca, însă mingea a trecut pe lângă poarta lui Mingote. Grig a reacţionat, a scos din teren jucătorii obosiţi, iar asta a schimbat faţa pandurilor care au revenit la viaţă. Şi semnalul l-a tras Răduţ care a şutat de la 30 de metri, însă Buchta a scos greu de la colţul lung. În minutul 70 ecuaţia meciului a fost rezolvată. Nistor i-a pasat pe culoar lui Ibeh, iar acesta scăpat dintre fundaşii centrali adverşi a marcat. 0-2 şi rumoare în tribune, în timp ce Grig savura o apă rece pe banca de rezervă. Jocul nu era încheiat, iar tehnicianul a stat cu gura pe elevii lui. „Ţineţi de minge, hai sus”, erau mesajele de pe banca tehnică. Şi jucătorii l-au ascultat pe antrenor. au urmat două ocazii importante, mai întâi un şut al lui Maxim prins de Buchta, pentru ca apoi Matulevicius să tragă şi el din careu, dar pe lângă poartă. Ultima reacţie a gazdelor a venit de la Bud, însă atacantul a trimis cu capul balonul în transversală în minutul 80. Şi aşa cum era normal, ultima ocazie importantă au avut-o gorjenii, Rusu a şutat de la 16 metri, dar acelaşi Buchta a scos. Victorie importantă pentru Pandurii, a doua la rnd în campionat, şi ce este mai important, o victorie venită în urma unui joc consistent.