Gafele din apărare şi ineficienţa din atac au fost decisive pentru Pandurii

Dinamo: Naumovski – Nica, Luchin, Dr. Grigore, Pulhac – C. Munteanu – C. Matei (75 Rus), Boubacar, Curtean, Alexe (69 Ţucudean) – Dănciulescu (83 Filip). Antrebnor: Dario Boneti

Pandurii: Lazar – Unguruşan (53 Pleaşcă), Viera, Mamele, Al. Vlad – Voiculeţ, Nistor, Răduţ (75 Karim) – Grigoraş, Matulevicius (59 Ibeh), Maxim. Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Sebastian Colţescu, Valentin Avram, Marius Nicoară.

Cartonaşe galbene: Nica (38), Pulhac (55), Dănciulescu (67) / Viera (35)

Observatori: Iulian Dima, Aron Huzu

Spectatori: 9.000

Ceea ce spunea Petre Grigoraş înainte de meci au făcut în linii mari elevii lui în partida cu Dinamo. Gorjenii au mers în capitală să joace fotbal, să atace, să aibă ocazii dar din păcate nu au şi marcat. Şi asta chiar dacă au avut ocaziile mari ale meciului. Pandurii lui Grig nu au fost chiar atât de duri, au greşit mult şi au primit goluri în momente cheie. Gafele din jocul pandurilor au cântărit decisiv, în timp ce ratările clare au stabilit câştigătoarea. Am pierdut din nou, de data aceasta în capitală în faţa lui Dinamo la scor de neprezentare. La Ploieşti am pierdut cu 4-0, acum cu 3-0. Am jucat un fotbal plăcut ochiului dar ineficient.

Noi cu ratările, ei cu golurile

Meciul de pe Naţional Arena a fost unul de coşmar. Gorjenii au fost mai prezenţi în joc decât adversarii, au avut marile ocazii, dar degeaba. Meciul a început de la 1-0 pentru dinamovişti, Curtean deschizând scorul în minutul 5 cu un şut din afara careului. Acest gol nu le-a turnat plumb în picioare oaspeţilor care au avut ripostă. La cinci minute după gol Matulevicius a trimis cu capul din 6 metri, dar portarul Naumvoski a scos în corner. Din faza imediat următoare oltenii au trimis balonul în bară prin Viera. Nu a fost singura mare ocazie, în minutul 22 Nistor a scăpat spre poarta dinamovistă, a preferat să-i paseze lui Maxim dar fundaşul Nica a fost mai rapid şi a scos mingea în corner. gazdele au echilibrat cumva meciul, şi în minutul 42 Nica a fost aproape de un gol, dar mingea trimisă de duinamovist a trecut prin faţa porţii. Ultima situaţie de gol a aparţinut lui Matei, acesta nefructificând ieşirea hazardată a lui Lazar din poartă, iar şutul dinamovistului s-a dus în plasa laterală. După odihnă jocul părea a fi la discreţia pandurilor. Au venit două ocazii importante, o respingere greşită a lui Pulhac din careu iur apoi un şut al lui Grigoraş în plasa laterală. În loc de 1-1 a fost 2-0. Mamele a pierdut o mingea la centrul terenului, Alexe a pătruns şi de la 20 de metri a şutat la colţul scurt şi a marcat. Două erori ale pandurilor Mamele şi Lazar şi gol pentru dinamovişti. Gorjenii au avut din nou reacţie, dar nu au putut să marcheze. Ibeh a reluat cu capul mingea ducându-se la o palmă de vinclu porţii adverse. Apoi Grigoraş a reluat şi el cu capul din 6 metri, dar Naumvoski a scos miraculos mingea. Şi în loc de 2-1 s-a făcut 3-0. În minutul 77, Dănciulescu a scăpat pe contraatac şi din careu din unghi a trimis la colţul lung şi a făcut 3-0. Ultimul sfert de oră s-a mai jucat doar că trebuia să se mai joace, oltenii erau resemnaţi, în timp ce gazdele doreau să termine cât mai repede jocul pentru a sărbători acest rezultat.

Victorie pentru Hîldan

Meciul de aseară a fost unul special pentru dinamovişti. Aceştia au dedicat victoria lui Cătălin Hîldan, jucător dinamovist decedat chiar pe terenul de joc în urmă cu 12 ani la Olteniţa. Galeria dinamovistă alături de jucători l-au comemorat pe Hîldan, iar victoria i-a fost dedicată „unicului căpitan”.

Piţi la meciul pandurilor

Aseară, la meci a fost prezent şi Victor Piţurcă. Acesta, în sfârşit a fost prezent la un meci al fostei sale echipe, Pandurii. Se ştie că în urmă cu zeci de ani actualul selecţioner a jucat pentru pandurii, însă de atunci Piţi nu a mai trecut pe la meciurile pandurilor. La Târgu-Jiu a venit doar din calitate de adversar, în rest cel puţin din postura de selecţioner a stat departe de Pandurii. Totuşi, Piţi i-a chemat pe panduri la naţională, aşa că şi aseară cel mai probabil i-a avut sub observaţie pe Voiculeţ şi Nistor.