Pandurii, tot pe podium

Gorjenii au câştigat meritat în faţa moldovenilor de la Iaşi

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Rada, Nicoară – Nistor, Anton – Voiculeţ (86 Cristea), Predescu (66 Băcilă), Lemnaru (66 Răduţ) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai.

CSMS Iaşi: Irimia – Mihălăchoaie, Creţu, Tincu, Vladu – Milea, Straton – Moutinho, Tudor (28 Ciucur), Ţigănaşu – Herghelegiu (71 Gado). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Au arbitrat: Teo Crăciunescu, Daniel Mitruţi, George Neacşu. Rezervă: George Găman.

Cartonaşe galbene: Voiculeţ, Nicoară / Vladu

Observatori: Liţă Dumitru şi Patriţiu Abrudan

Spectatori: 2.000

Visul poate deveni realitate. Pandurii poate ajunge în cupele europene, echipa lui Cristi Pustai trecând cu bine şi peste hopul din etapa 23. Mai sunt 11 etape, 33 de puncte puse în joc, iar dacă târgujeinii vor mai reuşi să adune cel puţin 16 puncte, atunci vom ajunge să jucăm în Europa. Sâmbătă, oltenii au mai făcut un pas spre îndeplinirea visului după victoria contra celor de la CSMS Iaşi. O victorie ce era obligatorie şi care a adus Pandurii la cota 44 de puncte în clasamentul Ligii 1.

Meci cu patru goluri

Ceea ce spuneau oficialii pandurilor înainte de startul meciului cu Iaşi s-a adeverit. Nici un meci nu este uşor, nici un joc nu e câştigat dinainte. Şi cu Iaşiul, echipă clasată pe locul 16 în Liga 1 nu a fost deloc uşor. Gazdele au avut marile ocazii ale meciului, au fost cei care au jucat mai bine şi au câştigat. De partea opusă, CSMS Iaşi a venit la Târgu-Jiu să joace un fotbal bun, deschis, aşa că prima situaţie de gol a partidei a aparţinut oaspeţilor, dar şutul lui Ţigănaşu a fost respins de Mingote. După acest semnal de alarmă au urmat alte ocazii dar la poarta Iaşiului. Nistor a început seria de ocazii cu un şut de la 16 metri scos greu de lângă bară e portarul Irimia. Apoi, Anton a şutat, Matulevicius a deviat mingea dar balonul s-a scurs pe lângă. Lemnaru a trecut şi el pe lângă gol, dar şutul pandurului a fost reţinut de Irimia. În minutul 28, gazdele au dat lovitura, Nistor a şutat din colţul careului de 16 metri, mingea s-a dus la colţul lung şi s-a deschis scorul. Avansul pandurilor pe tabelă nu a durat prea mult, pentru că după nouă minute Iaşiul a egalat prin Mihălăchioaie care a şutat din careu pe jos şi a egalat. Până la pauză s-au mai consemnat trei acţiuni ale lui Lemnaru, două mingi fiind trimise pe spaţiul porţii adverse dar rezolvate de portarul Irimia.

După pauză, jocul a curs într-o singură direcţie. Oaspeţii atacau şi contra vântului rece, aşa că moldovenii au mai avut un adversar în plus. Gazdele au presat, au pus stăpânire clar pe joc şi totul era o chestiune de timp până la gol. Acesta a picat în minutul 62 când după un şut al lui Voiculeţ din afara careului, Irimia a respins în faţă, iar Vali Lemnaru din 6 metri a reluat în poarta moldovenilor. Aceştia nu au avut timp să reacţioneze pentru că la trei minute distanţă gorjenii le-au mai aplicat o lovitură. Băcilă a executat bine un corner, iar Matulevicius a trimis cu capul în poarta nefericiţilor moldoveni. La 3-1 era evident că oltenilor nu avea cum să le scape victoria. Până la final nu s-a mai consemnat nimic, Pandurii continuă cursa pentru un loc de Europa, în timp ce adversarii caută să evite matineul.

Asistenţă redusă

La meciul de sâmbătă seara, lumea nu s-a înghesuit să vină în tribune şi să asiste pe viu la încleştarea dintre moldoveni şi olteni. Motivul principal a fost vremea destul de capricioasă, foarte rece pentru această perioadă a anului. În plus, a bătut şi vântul, aşa că disconfortul a fost şi mai mare. Totuşi, preşedintele executiv al pandurilor, Eugen Pârvulescu a văzut partea plină a paharului. „Cei care au fost în tribună au fost alături de echipă şi sunt sigur că şi în faţa micului ecran am avut fani. Mă bucur pentru această victorie, o merităm şi ce este mai important rămânem pe locul trei ţi după această etapă. Am mai făcut un pas spre Europa, însă mai sunt câţiva paşi de făcut”, a declarat Eugen Pârvulescu.

„Ne pare rău că am pierdut puncte la Galaţi, dar suntem în obiectiv. A fost un meci greu, anticipam asta. Echipa din Iaşi a avut trei evoluţii bune până la acest joc, o echipă care nu se cantonează în apărare şi atacă şi contraatacă de fiecare dată când are ocazia. Am primit gol pe o neglijenţă, dar rezultatul este echitabil. În repriza a doua, după ce am avut un avantaj confortabil parcă am început să ne exprimăm altfel”, Cristi Pustai, antrenor Pandurii